“Şiir insanları sevmeye yarar…” Kardeşi, Metin Altıok’u anlatıyor – Gölgesi Yıldız Dolu

206

2 Temmuz 1993 Sivas Katliamı’nda yitirdiğimiz şair-yazar-ressam Metin Altıok’un kızı Zeynep Altıok Akatlı’nın, katliamın 10. yılında babası için hazırladığı Gölgesi Yıldız Dolu, Metin Altıok’un hem şair, yazar ve ressam, hem de insan, öğretmen, dost, baba ve eş olarak portresini çizen bir armağan kitap.

Kardeşi, dostları, sevdikleri, yakınları da bu gölgenin altından anlatıyor şairi. Şiirlerinden röportajlarına kadar, Metin Altıok şiirinin demlendiği yaşamöyküsüne kadar birçok şey, hemen her şey anlatılıyor okura. Bir de tabii Sivas katliamından sonra onunla ilgili çıkan yazılar, haberler, küpürler. Yani ona sahip çıkanların gururla, sahip çıkmayanların ise “utançla” okuyacakları tarihsel belgeler.

[srizonfbalbum id=207]

“Metin Altıok, şiirimizde çağcıl bir ses. Şiirinin gelişip oluşma yatağı bir gelenegin belki de en ışıltılı yerinde durur. Onun, süre süre getirdiği şiirinin debisinde yatan acnın/savrulmanın dilidir o çağcıl sesi bugün bize duyuran. En lirik söyleyişten en kült anlatıya uzanan bir coğrafyanın renklerini/seslerini getirir bize. Onun yazgısı da yazdığı şiirinin rengi gibidir. Yangınlara giden bir şairin yangınlardan doğan şiirinin öyküsünü anlatmak istedik Gölgesi Yıldız. Dolu’da. Dostları, sevdıkletih yakınları, kalemdaşları bu imecenin dört bir yanından tuttu.Kızı Zeynep Altıok ise o asi/atak şairin mührü bozulmamış andacını bir bir getirip bu kitaba yerleştirdi. Şairin görklü sesini, bizleri yıldız burcunda bekleyen yüzünün aydınlığını şimdi bu kitapla buluşturuyoruz.” [Arka Kapak]

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz