Geri kafalılıkla gericiliği bir kefeye koyabilir miyiz? – Vedat Günyol

Gericilik İle Geri Kafalılık

Geri kafalılık, bilim ve akıl çağının çok gerilerinde kalmış, geleceği geçmişte arayan, ama bu yolda eyleme geçmeden, mutluluğu, donmuş, kemikleşmiş önyargılarda bulan acınası yaratıklar için kullanılan bir terimdir.
Gericilik ise, aynı kafadaki insanların, daha doğrusu yaratıkların eyleme geçen, akla, hoşgörüye dayalı düzeni yıkıp, yerine boş inanlar doğrultusunda, dinsel bir düzen kurmaya çalışanların kimliğini yansıtan bir tutumdur, akılsızlığın sınırlarında kalakalmış tehlikeli (insanlık için) bir aymazlığı, kafasızlığı simgeler.

Şimdi düşünelim bir; Geri kafalılıkla gericiliği bir kefeye koyabilir miyiz? Hayır.
Geri kafalılıkla savaşmaya değmez. Geri kafalıları “hidayete” erdirmeye çalışmak boşunadır. Çünkü kafaları işlemeyen ve işletilmeyen yaratıklardır bu tip insancıklar. Onları aptallıkları ile baş başa bırakmak gerekir, gericilere uyup, onların peşine takılmadıkları sürece.

Ama gericilik konusuna gelince iş değişir. Bu alanda eyleme karşı eyleme geçme kaçınılmaz bir zorunluluktur.
Gerici insan, çoğu kez, gericilikten çıkar sağlayan hinoğluhinlerin maşası durumundadır.
Gerici insan, geri kafalı insanı kendi rezil çıkan doğrultusunda kullanmak ister ve zaman zaman da bu yolda başarılı olur.
Bir Batılı düşünür şöyle demiş : “Bir akılsızla tartışıyorsan, iki akılsız tartışıyor demektir.” Peki, buna göre, akılsızı tartışma ile yola getirmek olasılığı yoksa, ne yapmalı? Akılsız, geriye bağlı dünya görüşü doğrultusunda eyleme geçmedikçe akılsızlığıyla kala kalsın diyorum, onun bir eğitimden geçme olasılığı yoksa eğer. Ama, gericilerle nasıl savaşmalı, diyaloga hiçbir zaman yanaşmayan gericilikle? Bunun çaresi ancak ve ancak, yasa yoluyla alınacak bir önlem ve yaptırımdır. Ama nerede o önlemi, yaptırımı, yürekten ve candan isteyecek tarafsız bir ulusal kurum.

Bir bilge kişi (hangi ulustan olursa olsun) şöyle demiş: Dünyamızın tek sorunu, akılsızların yönetiminde olmaktır. Bu, hep böyle gelmiş böyle gidiyor.
Ama Aziz Nesin buna karşı : “Böyle gelmiş, böyle gitmez” diyor haklı olarak.

Adam Sanat

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz