Grup Yansımalar ve ‘Pervane’ Albümü

pervaneYansımalar grubu, 1990 yılında A. Şenol Filiz ve Birol Yayla tarafından kuruldu. Temelde akustik bir tınıya sahip olan topluluk, geleneksel müziğimizden yola çıkarak günümüzü yansıtan ve geniş bir yelpazeye açılabilen sade ve dingin bir müzik anlayışını yorumluyor. Topluluk, 1996 yılına kadar ikili olarak çalışmalarını sürdürmüş, bu dönem içinde yurt içi ve yurt dışında verdikleri pek çok konserin yanısıra “Yansımalar” ve “Bab-ı Esrar” isimlerinde iki albüm yayınlamışlardır.

Aynı yıl topluluğa vurmalı çalgılarda Engin Gürkey ve klavyede Alper Berksu katıldı. Klasik müzik perküsyoncu olan Engin Gürkey topluluk içinde daha ziyade Asya kökenli vurmalı çalgılar çalmaktadır. “Günümüzün karmaşasına karşın insanla biraz sadelik ve huzur sunmak amacımız…” diyen sanatçılar, çalışmalarında dinleyicileri ile bu temayı paylaşmaktadır. Enstrümantal müzik yapan grup, “Yansımalar”, “Bab-ı Esrar”, “Serzeniş” ve “Vuslat” olmak üzere dört albüm çıkardı.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

YANSIMALAR – Aziz Şenol Filiz & Birol Yayla
Aziz Şenol Filiz ve Birol Yayla İ.T.Ü Devlet Konservatuarında yanyanaydılar. Geleneksel müzikle yoğrulmuş eğitim hayatlarından sonra kalplerindeki sadelik ve ruhlarındaki huzurla başbaşa kaldılar. Bu birliktelik, 90’lı yılların başında ‘Yansımalar’ı doğurdu.BİROL YAYLA (Gitar & Tanbur)
1980 yılında İ.T.Ü Türk Müziği Devlet Konservatuarında müzik eğitimine başlayan B.Yayla,1983 yılında Kül.Bak.İst. Devlet Klasik Türk Müziği Korosu’na,tanbur icracısı olarak katıldı. 990 yılında A.Şenol Filiz’le ikili çalışmaları başladı.

AZİZ ŞENOL FİLİZ (Ney)
Tire’de doğdu.İlk ney derslerini İzmir’de Sencer Derya’dan aldı. Akademik müzik eğitimini İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı’nda 1984 yılında tamamladı. Bu dönem içinde başta Neyzen Fuat Türkelman olmak üzere değerli pek çok hoca ile çalıştı.
NEZİH YEŞİLNİL (Kontrbas)
6 yaşında mandolin, 13 yaşında gitar çalmaya başladı. 17 yaşında İzmir’de Maça Beşi Topluluğu’nda bas gitar çalmaya başladı. Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi Ekonomi bölümünden mezun olan Yeşilnil, 1974’te Grup Doğuş’un kurulmasına öncülülük etti.

Ney, Sümerlerden kaldığı sanılan bir üflemeli çalgıdır.  Geçmişte ölüm, erdem ve acıları anlatan tören’lerde kullanıldığını rivayet edilmektedir. Sümer toplumunda MÖ 5000 yıllarından itibaren kullanıldığı sanılan bu çalgıya ait elimizdeki en eski bulgu, MÖ 3000-2800 yıllarından kalan  Amerika’da Philadelphia Üniversitesi Müzesi’nde sergilenen neydir. Günümüzde ney tasavvuf müziğinin bir sembolü haline gelmiştir.

Kargı denilen bir çeşit budaklı kamıştan yapılır. Akordlarına göre çeşitli boylarda olan ney, dokuz kısa boğumdan meydana gelmiştir. Üzerinde 7 perde mevcuttur. Bu perdeler, açkı ile delinerek elde edilir. Son yüzyıllarda eklenmiş üflemeyi kolaylaştırıcı önemli bir bölümü de başparesidir. Boynuzdan veya fil dişinden yapılır.
Başlıca yedi çeşit ney vardır. Bazı neyzenler ve ney ustalar her ney için diyapazona göre hangi perde açılacak akordun karşılığıdır: Mansur’da dügah, şah ney’de buselik, davut ney’de çargah, bolahenk’te neva, süpürde’de hüseyni, müstahsen’de acem, kız ney’de gerdaniye.. Yeni başlayanlar için genelde kız ney tavsiye edilir.

4 Yorumlar

 1. İsimlerini duymuştum ama müzikleriyle tanışmam biraz geç oldu..”’tepekule yansımalar pervane” parçasında kendimi buldum. ENFESSS… ARAYIŞLARDA KENDİNİZİ BULACAĞINIZ, YİTİRECEĞİNİZ TEK MEKAN.. tepekule yansımalar pervane.

 2. ALSAM BAŞIMI YÜZBİNYILA GİTSEM
  DÖNÜP KAVUŞACAĞIM YER BENİM
  DEMEDİM Mİ
  GÖRÜNENE RAZI OLMA DEMEDİM Mİ
  BEN BİR DENİZİM DEMEDİM Mİ……..
  SICAKLIK BENİM
  ATEŞ BENİM
  DEMEDİM Mİ
  ÖLMEZLİK KAYNAĞI BENİM DEMEDİM Mİ..

 3. hep güldük hep söyledik hiç ölmeyecekmiş gibi döndük pervane hayatın etrafında…ama hiç yaşamamış gibi öldük…bekledik çoğulduk 🙂 tekil olduk

 4. kirlenmiş insani duygularının çoğaldığı bir zamanda ruhunuza biraz serbeslik tanımak istiyorsanız,kendinizi çocukluğunuzun hiç büyümemiş devresine götürmek istiyorsanız,birazcık olsun aşkın o lirik tadını yaşamak istiyorsanız yansımaları dinleyin dinleyinki ruh ve zaman nasıl birbirini bütünler somut bir şekilde görün

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz