Fatih Akın ‘İstanbul Hatırası’ Film Müzikleri | Ben bir bülbül olsam varsam yanina…

.
Bir toplumu anlamak için  müziklerini dinlemek lazım – Konfüçyüs

‘Kısa ve Acısız’, ‘Temmuz’da’, ‘Duvara Karşı’ gibi filmleriyle dikkat çeken Fatih Akın, kamerasını  İstanbul’un seslerine odakladığı belgeselin kahramanı Einstürzende Neubauten topluluğun üyesi Alexander Hacke. Belgeselde Hacke, bir yabancı olarak hem İstanbul’u keşfetmek hem de ‘sokak kaydı’ adını verdiği bir yöntemle İstanbul’un müzik çeşitliğinin izini sürüyor.

‘İstanbul Hatırası’ Film Müzikleri


İzleyenleri derinden etkileyen çarpıcı bir belgesel olan İstanbul Hatırası’nda Baba Zula- Brenna Maccrimmon seslendirdiği  bir şarkı “Cecom” Şiir: Pir Sultan Abdal

Beyoğlu’ndaki Büyük Londra Oteli’ne konuşlanan Hacke, buradan yola çıkarak tuhaf, aykırı, çalkantılı ve baştan çıkarıcı bir dünyada, kendini İstanbul’un ruhuna teslim edip bir gezgin misali dolaşırken yolu Baba Zula, Orient Expressions, Duman, Replikas, Erkin Koray, Breakers, Mercan Dede, Selim Sesler, Siyasiyabend, Aynur, Orhan Gencabay, Müzeyyen Senar ve Sezen Aksu’yla kesişiyor. Onlarla kayıt yapıyor. Tabii tüm bu süreci Fatih Akın kamerasıyla izliyor. Olanüstü güzel bir sonuçta ortaya 90 dakikalık, sinemayla müziğin harmanlandığı, izleyenleri derinden etkileyen çarpıcı bir belgesel çıkıyor.

Belgeselde Fatih Akın bir taraftan İstanbul’un iç sesini ararken bir taraftan da müzik aracılığıyla tarihi bir şehrin portresini çiziyor. Cannes Film Festivali’nde gösterilecek olan İstanbul Hatırası’nın, bir hayali gerçekleştirme yolunda önemli bir adım olduğunu belirten Fatih Akın: “Türkiye, ne batıdadır, ne doğuda; ya da her ikisinde birden. Hala Almanya’da, Fransa’da Türkiyeden gelenleri barbar olarak görüyorlar. Ben bu filmle ve çıkartacağımız soundtrack albümüyle, bu imajı yıkmak istiyorum.” açıklamasını yaparak üstlendiği kültürel misyonu açıklamıştı.

Albüm İçeriği:
Music – Sertab Erener
Tavus Havası – Baba Zula
İstanbul 1:26 A.M. – Orient Expressions
İstanbul – Duman
Şahar Dağı – Replikas
Holocaust – Ceza
Ab-I Hayat – Mercan Dede
Kürdili Hicazkar Longa – Selim Sesler
Penceresi Yola Karşı – Selim Sesler & Brenna Maccrimmon
Weddıng Song – The Wedding Sound System
Böyle Olur Mu – Nur Ceylan
Hayyam – Siyasiyabend
Ehmedo – Aynur Doğan
Hatasız Kul Olmaz – Orhan Gencebay
Haydar Haydar – Müzeyyen Senar
İstanbul Hatırası – Sezen Aksu
Cecom – Baba Zula
Music (Radyo Versiyonu) – Sertab Erener

1 Yorum

  1. Fatih Akin ‘in butun filmlerinde kulandigi muzik ve ye.mek tarifleri kendine has…Yonetmenlerin filmlerine bir sifre seklinde yaptiklari bu jesti cok da begeniyorum..Serdar Akar gibi ‘nerde kalmistik’ …!

    Ve bu belgesel gercekten de dogru bir Turkiye profiliydi.Arabesk bir toplumuz,renkli bir toplumuz ki cok guzeldi filmleri ve belgeselleri.Sarilip opesim var kendilerini..
    Brenna’nin Kulak Misafiri CD sini eklemelisiniz yada tum sarkilarini..

    Merhaba Özlem,
    Brenna’nin Kulak Misafiri adlı albümü zaten sitede var:) > http://www.cafrande.org/?p=11501

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz