Erdoğan, Hem Kürtleri Hem de Mhp’lileri Memnun Edecek… – Ahmet Nesin

Seçim, bu ülkenin hâlâ tam olarak algılayamadığı bir sistem esasında, seçimi tamamen demokrasi sanıyoruz, ne şekilde yapıldığını hiç irdelemiyoruz. Kadınlara ilk oy hakkını veren ülke olarak çok övünürüz ya, hiçbir zaman kadınların kendi özgür iradeleriyle oy verip vermediğini tartışma gereği duymayız. Cumhuriyet kurulduğunda % 93’ü okuma yazma bilmeyen bir halk ve bu oran kadınlarda neredeyse % 100’e yakın ama biz demokrasiyi getirdiğimizi söyler dururuz. Dönemin feodal yapısını tartışmaya gerek duymayız, yeter ki kağıt üstünde demokrasi gelsin.

Peki biz seçimleri normal şartlarda mı yapıyoruz, bakın size komik bişey söyleyeyim, 12 Haziran 2011 genel seçimleri 34 yıldan beri tarihinde yapılan yani erken yapılmayan tek seçimdir. Ya belediye seçimlerini genel seçimle birleştiririz yada tersini yaparız. 5 yıla çıkarır sonra 4’e indiririz, ne bileyim işte, seçim çocuk oyuncağı gibi bişey bizim için. Şu tarihte olursa hava soğuk olur der, bir önceki seçimin de aynı tarihte yapıldığını unutur yada unuttururuz.

Demokrasinin ne olduğunu bilmeyen ülkelerde sanırım seçimler böyle oluyor yada algılanıyor. Seçim beni çok ürkütür, Türkiye’de en anti-demokratik zaman bana göre seçim zamanıdır. Ülkeyi yönetecekler 3-4 kişinin isteği üzerine belirlenir çünkü. Buna alıştık diyelim ama en zoruma giden gerçekleştiremeyecekleri konuları anlatmaya başlar parti başkanları.

AKP ile MHP belediye seçimlerini öne alma kararı aldılar. Anayasa Mahkemesi’ne gidilip de iptal edilmezse seneye erken seçim var. Seçim olur da AKP yada bakanların başı Recep Tayyip Erdoğan durur mu, hemen başladı palavra sıkmaya.

Madem seçim var ve Erdoğan Kürtlerden oy alamıyor, o zaman hemen Kürt açılımmayalımını başlatmak zorundadır. Tekrar barışı istediğini, Kürtlerin yanlış oy verdiğini, kendisine oy verseler işleri hemen çözeceğini anlatmaya başladı. Yani Kürtler BDP yerine AKP’ye oy vermezlerse yine çözülmeyecek, 1 yıl boyunca neler yapacaklarını anlatacak ve seçim sonucunda “Ama bana oy vermediniz, siz de çok oluyorsunuz” diyecek ve açılımmayalımdan yine vazgeçecek.

Bu seçim Erdoğan için önemli çünkü alacağı oy oranı kendisinin Çankaya aşkını da belirleyecek. İster başkanlık sistemiyle, ister yarı başkanlık sistemiyle yada partili cumhurbaşkanlığıyla olsun Erdoğan % 51 oy alabilmek için çok ilginç manevralar yapmak zorunda.

Ne kadar doğu ve güneydoğu’da sadece iki parti olduklarını da söylese Erdoğan oradan ciddi bir şekilde oy istiyor. Ağırlık orası olsa da Türkiye’nin her yanına dağılmış Kürt ve Alevilerden oy istiyor. Bu oyların geleceğinin pek garantisi yok esasında, bunun kendisi de farkında, o yüzden esas istediği oylar MHP’nin milliyetçi oyları.

Peki bir siyasi parti lideri ne yapabilir de hem Kürt ve Alevilerin oyunu alır hem de milliyetçilerin. İki tarafı da memnun edecek bir siyasi çizgiyi ben düşünemiyorum, bunca yıllık siyasetin içinde olmama karşın bir çözümü yok, bulamadım. Erdoğan şimdi buna oynayacak. Hem “Bana oy verin, işlerinizi düzelteyim Kürt ve Alevi kardeşlerim…” diyecek, hem de mecliste ilk tartışacağı konu yine “Sınır ötesi harekat” olacak, hem de dünkü kongrede Alevileri katleden Yavuz Sultan Selim’i can yoldaşı gibi anacak.

Hoşgeldin yeni erken seçim, hoşgeldin yeni komediler.

ahmetnesin.wordpress.com

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz