ECE AYHAN ŞİİRLERİNİ BESTELEYEN ABD’Lİ GRUP POETRY SCORES VE “BLİND CAT BLACK” ALBÜMÜ

Başını Chris King’in çektiği Poetry Scores isimli müzik grubu, Ece Ayhan’ın 1965 yılında yayımlandığı olan “Bakışsız Bir Kedi Kara” adlı kitabındaki şiirlerin İngilizce çevirilerini besteleyerek 2006 yılında  albümleştirdi.
Albümün öyküsü Bakışsız Bir Kedi Kara’nın, New York’da halı satarak geçimini sağlayan Türkiye asıllı olan Murat Nemet-Nejat tarafından  seksenlerde İngilizce’ye çevrilmesiyle başlıyor. Kitap önce ilgi görmüyor ve ancak doksanların sonlarına doğru basılıyor.


Alternatif Link >>

Chris King, sokaklarda ses toplarken bu çevirmenle tanışıyor ve çeviri hakkında, ABD’nin önde gelen dergilerinden The Nation’da yazı yayımlıyor. Chris King, ilerleyen dönemde kendi çevresini toplayıp, Blind Cat Black/Bakışsız Bir Kedi Kara için kayıt çalışması gerçekleştiriyor. Ekipte yer alanlar ise: İrlandalı flütçü Michael Cooney, Avustralyalı şair Les Murray, King’in kendi grubu Three Fried Men ve Pops Farrar, Fred Friction ya da Tom Hall gibi şair, müzisyen ve öykücüler. Albümün kapak çizimleri ise Julie Doucet tarafından yapılmış.

Kaynak: evvel.org

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz