A.Nesin: Dağa zorla kimse çıkartılamaz ama askere alınanların çoğunun zorla alındığını biliyorum

54

Ahmet Nesin

Bak Erdoğan ve tayfası, deneyiminiz yok, o yüzden size biraz anlatayım. Ben gençliğimde Türkiye’de devrimin silahla yapılacağına inananlardandım. Kimse sizi  örgüte zorla çağırmaz, zorla örgüt elemanı da alamazsın zaten, çünkü illegal bişey yapıyorsan, zorla aldığın insan seni heran satabilir, en aptal silahlı örgüt bile bu riski göze alamaz. 
İllegal örgütlere zoraki adam girmez mi, girer elbet, o girenler bir bakarsın zamanı geldiğinde, yani darbe olduğunda sana işkence yapıyor, çüküne yada memene elektrik veriyor, bok yediriyor, yani Mahir Kaynak gibi seni deşifre ediyor. Anlayacağın mahir kaynaklardan alıp son günlerde halka sattığın bu bilgiler senin öz hakiki kendi kaynağın.

DAĞDAKİLERİ SEN İNDİRECEKSİN ERDOĞAN!..

Doğu Perinçek her ne kadar sana “Henüz diktatör olmadı, elinde sadece sopa var…” dese de, o yapamadığı darbenin ezikliği içinde senin sivil darbeni kıskandığından, bir de onu hapisten çıkardığından ve de demokrasiyi aynı senin gibi hiç anlamadığından, seni neredeyse yaklaşık 6 ay önce demokrat sanan libre-el-aller gibi demokrat yapacak Erdoğan…

Sen ne kadar yazıları 20 dakikada yazdığımızı söylesen de, yukarıdaki tümceyi bile 20 dakikadan fazla düşündüm. Şu yada bu şekilde bir tartışma konusu bulup, onu demokrasi tartışması sanıp ortaya atan senin gibi bir başkasını daha tanımadım. Nedense bu tartışmalar hep seçimlere yakın tarihlerde oluyor.

Şimdi de PKK’nin son zamanlarda dağa ne kadar 18 yaşın altında çocuk kaçırdığını tartışıyoruz. Bu savaş başlayalı neredeyse 35 yıl olmuş, PKK, BDP ve HDP dışındaki tüm partiler PKK’nin zaten bunca zamandır gençleri dağa zorla götürdüğünü söylüyor.

Bir gerilla örgütü düşünün, 35 yıldır savaşıyor, dünya kabul etmiş bu savaşı, Türkiye kabul etmiş ama bizimkiler bitürlü anlamıyor ve bu savaşın zoraki gerillalarla yapıldığını söylüyor.

Bak Erdoğan ve tayfası, deneyiminiz yok, o yüzden size biraz anlatayım. Ben gençliğimde Türkiye’de devrimin silahla yapılacağına inananlardandım. Kimse sizi  örgüte zorla çağırmaz, zorla örgüt elemanı da alamazsın zaten, çünkü illegal bişey yapıyorsan, zorla aldığın insan seni heran satabilir, en aptal silahlı örgüt bile bu riski göze alamaz. Çok fazla detaya girmeyeceğim, bu yazımı okumazsan, sevgili eşbaşkanım Ertuğrul Kürkçü’den rica edeceğim, o sana anlatır bu işlerin nasıl olduğunu.

İllegal örgütlere zoraki adam girmez mi, girer elbet, o girenler bir bakarsın zamanı geldiğinde, yani darbe olduğunda sana işkence yapıyor, çüküne yada memene elektrik veriyor, bok yediriyor, yani Mahir Kaynak gibi seni deşifre ediyor. Anlayacağın mahir kaynaklardan alıp son günlerde halka sattığın bu bilgiler senin öz hakiki kendi kaynağın.

Ama esas konu bu değil Başzübük, esas konu “Siz yerlerini biliyorsunuz, indirin onları dağdan…” diye BDP ve HDP milletvekillerine sesleniyorsun ya, işte siyaseti bilmemen, daha doğrusu halkın bilmediği buradan belli, çünkü o kişileri indirmek senin görevin.

Nasıl yapacağın çok basit, barış diye herkese duyurduğun bu dönemde kalekol yapmazsan, gereksiz yere terörist diye içeri aldığın KCK tutuklularını bırakırsan, Kürtçe okulu devlet okullarında serbest bırakırsan, ölüm döşeğindeki bütün hasta tutukluları bırakırsan, TRT haricinde özerk Kürt TV’nin kurulmasına izin verir ve ROJ TV’yle uğraşmazsan bu çocuklar dağa mağa çıkmaz, dağdakiler de bir anlaşma sonucu aramıza katılır.

Dağa çıkan çocuklar evde yemek yerken ne düşünüyorlar biliyor musun Erdoğan, kullandıkları kaşığın öldürülen abisine ait olduğunu düşünüyor, yattığı yatakta kendisinden önce ablasının yattığını ama şimdi hapiste olduğunu düşünüyor. O evlerde anılar, işkencelerle, ölümlerle dolu. En uzak akraba, amca, dayı yada teyze, hala.

Dağa çıkanları barış sürecini seçim manevrası yapmadan, bütün demokratik haliyle masaya koyarak ve bunları uygulayarak sen indireceksin Erdoğan. Sen indiremiyorsan zaten barış diye bişeyi tartışmanın da anlamı yok. En azından seninle tartışmanın gereği yok…

Sana bişey söyleyeyim mi Başzübük, dağa kaçırılarak kimse götürülmüyor ama ben askere alınanların çoğunun gencecik yaşta zorla gittiğini biliyorum. Bence sen bu konuya biraz daha ciddi bak, istersen oylama yap, kaç genç o yaşta askere, savaşa yada ölmeye gitmek istiyor.

Ahmet Nesin
ahmetnesin.com

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz