Cemevi baskını Alevileri, Kürtlere düşman etme organizasyonu

26 Aralık akşamı İstanbul’da bir cemevinin yüzleri maskeli kişilerce taşlanmasını değerlendiren Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu provokasyon uyarısı yaptı. Saldırının organize bir iş olduğunu söyleyen Kenanoğlu, bayrak indirme iddialarını da yalanladı. Velibaba Cemevi dedesi Ali Kurt ise “Eskiden beri oynanan bu oyunlara gelmeyeceğiz.” dedi.  Anlaşılan seçimlerde Alevileri MHP’ye oy vermeye çekinmeden davet edebilecek duruma gelen,   Cem Vakfı genel başkanı, Alevi Vakıflari Federasyonu onursal başkanı, Cem Radyo, -MHP kongresini  gün boyunca canlı yayında veren- Cem TV ve Habercem kurucusu, İzzettin Doğan,  Alevilerin tekçi Türk-Sünni  devletle uzlaşı konusunda aldığı yolu ve bu çalışmayı temsil eden önemli bir örnek.
Ancak bu bağlamda geçtiğimiz günlerde Maraş Katliamı anmasına gidenlere saldıran faşistler, Alevilere  tarihi düşmanlığını bir kez daha hatırlatırken tabiri caizse bir cuval inciri berbat ediyordu. İşte tamda bu tabloyu net okuyan birileri  Alevilerin diğer ezilenlerle  ilişkilerine  müdahale etme gereği duyarken öte taraftan açılan rant kapısında da pay kapmaya çalışıyor..

Kürtleri hedef göstemek için hep aynı oyun: Bayrak

Saldırının ardından bayrak indirme iddiası gündeme getirildi. İddialara göre sloganlar eşliğinde yürüyen grup, cemevinin en üst katında bulunan bayrağı indirmek istemiş, cemevindekiler bunu engelleyince saldırı yaşanmıştı. Ancak görgü tanıkları bu iddiaları doğrulamıyor. Saldırı sırasında elinden yaralanan ve işyeri de hasar gören Ali Bakır, “Bayrak 16 senedir orada. Bayrakla uzaktan yakından alakası yok. Grup doğrudan saldırdı.” dedi. Saldırı anında cemevinin içinde bulunan İbrahim Akgür de bayrak iddiasını yalanlıyor. Ali Bakır, bayrak tartışmasını olay sırasında bir sivil polis ortaya attığını söylüyor. Alınan bilgiye göre  Polis kayıtlarında da bayrak indirme olayı yok.

Hubyar Sultan Alevi kültür Derneği başkanı Ali Kenanoğlu, cemevi yetkilileri ve bölge dernekleri ile yaptığı görüşme sonrası, bu saldırının bölgede bir Alevi- Kürt çatışması yaratmak isteyen güçler tarafından organize edilmiş bir iş olduğunu söyledi.

Ali Kenanoğlu,  yaptığı açıklamada, söz edildiği gibi bir ‘bayrak’ meselesinin ortada olmadığını, ne olaydan önce, ne de olaydan sonra cemevi önünde bir bayrak bulunmadığını ifade etti.

İstanbul Başakşehir’de ortaya atılan oyunun figüranları 26 aralık  Şahintepe Mahallesi’ndeki Velibaba Cemevi’ne saldırdı. PKK lehine slogan atan yüzleri maskeli grup, işyerlerine zarar vererek, iki araca molotofkokteyli attı.
Buna karşı Cemevi içinde bulunanların  gönderildiği  SMS’ler aracılığıyla kısa sürede taşlanan cemevinin önünde yüzlerce vatandaş toplandı. Kalabalık hızla artınca cemevi yetkilileri gruba sağduyu çağrısı yaptı ve “Aramızda bizi provokasyona getirmek isteyenler var.” uyarısında bulundu. İstanbul’da yaşananları provokasyon olarak değerlendiren Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Ali Kenanoğlu saldırının organize bir iş olduğunu söyledi. İddia edildiği gibi bir bayrak indirme meselesinin yaşanmadığını belirten Kenanoğlu, güvenlik kameralarının kapalı olmasına dikkat çekti. “Bu saldırı hâlâ şüphelidir. Hiç kimse saldıranları tanımıyor.” dedi.  Edindikleri bilgiye göre, 60 – 70 kişilik bir grubun birden bire ortaya çıkarak Cemevine saldırdığını belirten Kenanoğlu, “Arkadaşların belirttiği, bu bölgede hiçbir topluluk, hiçbir ilin yurttaşı ile bir sorunlarının olmadığıdır. Ayrıca bir Alevi – Kürt sorunu da bulunmamaktadır. Bu saldırı bir Kürt saldırısı değildir.” dedi. Mahallenin polis ablukasında tutulmasını da istemediklerini belirti, olayın aydınlatılması için, bir an önce olayı gerçekleştirenlerin bulunması gerektiğini ekledi.Kenanoğlu, Saldıranlar kim olursa olsun, olayı kınadıklarını söyleyerek, herkesi sağduyulu olmaya davet etti.

Velibaba Cemevi Dedesi eski CHP milletvekili Ali Kurt ise “1980 öncesinde de bu tür provokasyonlar yaşandı. Sağduyu sahibiyiz, bu oyunlara gelmeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cemevi adına açıklama yapan Bektaş Ulusan, “Kürt ve Alevi nüfusunun kardeşçe birlikte yaşadığı bir mahalledir. Eğer bu provokasyonu gerçekleştirenlerin amacı bir Kürt ve Alevi çatışması ise bizler buna asla izin vermeyeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Mahalleli şaşkın

Kimse olanlara bir anlam veremiyor. Mahalle sakinlerine göre gruplar arasında ne bir gerginlik ne de husumet var. Şimdiye kadar cemevine yönelik benzer bir saldırı da yaşanmamış. Her iki tarafın temsilcilerine göre de bu olay “organize” bir provokasyon. Saldırıda elinden yaralanan Ali Bakır’ın sözleri manidar: “Kamuoyu oluşturmak için en iyi ses nereden çıkar? Camiyi, cemevini basarsın, oradan çıkar. Bugüne kadar PKK’nın saldırdığını görmedim. Organize bir işe benziyor.” BDP ilçe yöneticilerinden Mehmet Aydemir, “Biz bu olayı provokasyon olarak değerlendiriyoruz. Açığa çıkarılmasını istiyoruz. Olayın asla bizimle ilgisi yok.” diyor.

Alevilerle Kürtler arasında sorun yok

Aynı mahallede oturan kürt vatandaşlar “Bizim bu olayla hiçbir ilgimiz yok. Olayı gerçekleştirenler 30-40 kişiydi. Bunların içinde yüzlerini poşu ile kapatmış 4-5 kişi vardı. Diğerleri 12-13 yaşında çocuklar. Hiç birini tanımıyoruz. Bugüne kadar bizim Alevilerle hiçbir sorunumuz olmadı.” diyor.

Kameralar olay anında  kapalı

Şahintepe’deki cemevi saldırısında güvenlik kameralarının kapalı olması, akıllarda soru işaretleri bıraktı. Cemevinin dış cephesinde sokağı görüntüleyen kameralar normal şartlarda sürekli açık. Ancak olay günü öğleden sonra kısa süreli bir elektrik kesintisi yaşandığı, bu sebeple kameraların devre dışı kaldığı ileri sürüldü.

Bir taşla iki kuş:  mahalle rant kavgasına açılıyor

Velibaba Cemevi’nin bulundğu Şahintepe Mahallesi, İstanbul’un lüks semtlerinden Bahçeşehir ile Başakşehir arasında yer alıyor. 1990’lı yıllarda, yoğun göçle birlikte kısa sürede 60 binlik bir küçük şehir haline gelmiş. Niteliksiz işgücü oranı yüksek, işsizlik ise had safhada. Nüfus yoğunluğu ağırlıklı olarak Doğu ve Güneydoğu kökenli. Mahallenin ikinci yoğunluk grubunu Tokatlılar oluşturuyor. Saldırıya uğrayan cemevi de Tokat’ın Zile ilçesine bağlı Karacaören Köyü Kültür ve Dayanışma Derneği Velibaba Cemevi. Üyelerin verdiği bilgiye göre Karacaörenli 700 hane Şahintepe’de yaşıyor. Şahintepe, yanı başındaki zengin semtlere oranla oldukça yoksul bir bölge. İmar problemi nedeniyle gelişememiş. Ancak muhtar Erol Çapan’ın verdiği bilgilere göre belediye bir süredir bu mahalleyi imara kavuşturmayı planlıyor. İki ay içinde 1/1000’lik planların çıkması bekleniyor. Bu da bu bölgedeki arazilerin hemen yanı başındaki Bahçeşehir’le rant açısından eşitlenmesi anlamına geliyor. Muhtar Çapan, provokasyonla ilgili değerlendirmelerde bulunurken imar çalışmalarına da dikkat çekiyor.

Bu haber medyadan derlenmiştir

1 Yorum

  1. ben bir kürt olarak bu saldırıyı kınıyorum.Bu saldırıyı kürtlerin değil mhp zihniyetinin yaptığına inanıyorum maraşta sivasta hep sahne de olanlarda onlar kürtler kendi gibi ezilen bir halka asla saldırıda bulunmaz.Aynı safta mücadele

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz