Bir sosyal patlama: Bingöl Karer Kültür Festivali


Tepesinde küme küme bulutlar, yeşillikler içindeki Karer’de festival rüzgârı esti bir kez daha. Bu yıl ikincisi düzenlenen Bingöl Karer Kültür Festivali’ne ilgi büyüktü. Üç gün süren ve istinasız her gün birkaç saat kovadan boşanırcasına yağan yağmura rağmen festivale komşu köylerden, Bingöl merkezden, ilçeleri Kiği, Adaklı, Karlıova, Yayladere, Yedisu ve Solhan’dan; her kent ve her ülkeden binlerce insan katıldı. Beklenmeyen yağmurdan dolayı festival programı birinci gün iptal edildi. Üç günlük program diğer iki güne sığdırıldı. Festivale basın ve resmi kurumların ilgisi de büyüktü. Festival boyunca Kanal 12 çekimler yaptı; GSM operatörlerinden Turkcell ve Avea mobil iletişim hizmeti verdi.

Protokolden yatırım sözleri

Yağmurdan dolayı festivalin birinci günkü programı iptal edilince açılış ikinci güne sarktı. Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz, TBMM başkanı seçimi öncesi partisinin istişare toplantılarına katılmak zorunda olduğu için açılışta bulunmadı. Açılışa Bingöl Milletvekili Yusuf Çoşkun, Bingöl Valisi İrfan Balkanoğlu, yeni kararnameyle Sinop Türkeli’ne atanan Adaklı Kaymakamı Muhammer Önder, Bingöl eski milletvekili Fevzi Berdibek, Doluçay Jandarma Karakolu Komutanı, festival boyunca her gün alana uğrayan Bingöl Belediye Başkanı Serdar Atalay, aynı şekilde yağmur çamur dinlemeden her gün festival alanına gelen Adaklı Belediye Başkanı M. Resul Antlı ile çok sayıda daire başkanı katıldı. Adından çokça söz ettiren işverenlerimizden Mehmet Ali Uzunyayla ile festivale önayak olan Hüseyin Gencer de protokolde yer alanlar arasındaydı. Açılış konuşmalarının temasını Karer’e yatırım vaatleri oluşturdu. Festivale yetiştirilemeyen Karer yolunun asfalt ve ıslah çalışmalarına festivalin hemen ardından başlanacağı konusunda çok kesin ve çok net ifadeler kullanıldı. 

Karer’den Erdal Erzincan, Kazo, Agiri Jiyan, Hüseyin İldan, Peyda ve Aynur Doğan geçti

Başarılı performanslar sergileyen yerel sanatçılarımızdan Peyda, Koma Zivan, Merve – Abbas Balçık, Çağdaş, Turabi Yurtsever, Sevgi Yurtsever, Tuna, İlhan İldan, Ahmed – Arif Kanısıcak, Ufuk Serindağ, Erkan Aydar, Koma Çiya, Kenan Kaplanseren, Hüseyin Korkankorkmaz, Alişan Emekçi, Koma Zuğur’un yanı sıra Erdal Erzincan, Aynur Doğan Kazo, Agiri Jiyan, Hüseyin İldan ve Avni Polat da festivalde sahne aldı. Peyda’nın açılış sonrası verdiği konser çok başarılı ve dikkat çekiciydi.

Karer’de şairler geçidi

Festivalin ikinci günü Karer tepelerinde şairlerin sesi yankılandı. Varto’dan kopup gelen Daimi Bingöl, edebiyat dünyasından adından söz ettiren Bingöl’ün genç şairlerinden Mehmet Bozgan ve Ömer Berdibek, Kürtçe dili işçilerinden Halis Yurtsever, internet sitelerinde yazdığı şiirlerle kendine iki yıl içinde hatırı sayılır bir okur kitlesi yaratan Torne Thuji ve yeni modern şiir öncüsü sayılan Metin Kaygalak, yağmur damlaları eşliğinde sese döktüler dizelerini. Şiir dinletisinin modatörlüğünü Barış Kişin yaptı. 

Karer’de ilk tiyatro ve çadırdaki yüzbaşı

Diyarbakır Sur Belediye Tiyatro ekibinin sahneye koyduğu tiyatro oyunu, Karer’de binlerce insan önünde oynanan ilk tiyatro oyunuydu. Oyun sergilenirken sahne arkasında yaşanan bir olay ise başka bir tiyatro eserine konu olacak nitelikteydi. Arkada yönetim çadırında sırasını bekleyen yüzbaşı üniformalı bir oyuncu gerçek yüzbaşı sanılınca, gayri ihtiyari askeri bir baskın bekleyen festival başkanı ile yüzbaşı üniformalı oyuncu arasında trajik komik bir diyalog yaşanmış. Önümüzdeki festivallerde bu diyalogun bir tiyatro sahnesine konu olması muhtemel görünüyor.

Karer’de mobil iletişim

GSM operatörlerinden Turkcell ve Avea, festival alanına seyyar mobil araçlarını yerleştirip, üç gün boyunca haberleşmeyi sağladılar.

Karer’de Kanal 12

Fehmi Başusta yönetimindeki Kanal 12, canlı yayın aracı ve dört kişilik ekibiyle alanda sürekli çekim ve röportajlar yaptı. Paket yayın günleri belli oldukça buradan bildireceğiz.

Karer’de bir tır dolusu ses cihazı ve dört kuleli kapalı sahne

Bir önceki festivalde alanı aşağıdan gören bir konumda kurulan sahne, bu yıl Pircanan tarafından alanın dar kısmına ve alanın eğimine göre hafif yatık bir konumda yerleştirilmişti. Sahnenin konumuna itirazlar olsa da sahne ekibi, 12 ton ağırlığındaki sahneyi eğimi daha fazla olan alanın aşağı kısmına çekmeyi, sahnenin devrilme riskini öne sürerek göze almadı. Festival boyunca hiç sektirmeden öğle saatlerinde kovadan boşanırcasına yağan yağmur, sahne yerinin önemini gölgede bıraktı zaten.

Ders gibi bir stant: Şirnan Derneği Standı

Adı festival yürütme kurulu listesinde geçen Pircanan ve Binkard dernekleri, festivale katılmadıkları gibi alanda stant da açmadılar. Bu yıl festival organizasyonunu üstlenen Şirnan Derneği, üzerinde derneğin adı yazılı tek kullanımlık malzemelerle servis yaptığı lokanta ve çay stant hizmetlerinden diğer Karer derneklerinin ders çıkarmasını ister gibi mükemmel bir işbirliği sergiledi. Derneğin bütün üyeleri elbirliği içinde dolup taşan stantlarında hizmet verdi, birbirlerinin yardımına koştu. Festival alanında stant açan bir diğer Karer derneği Av-Kar ise, çadırını şairlere tahsis etti. Gelecek yıllarda stantlarına kahve makinesini koymayı düşünüyorlar.

Karer’de ulaşım ve trafik

Asfaltlama çalışmaları başlamış olmasına rağmen Karer yolu, önceki yıllara nazaran daha kötü durumdaydı. Her yerden ve sadece iki yönden Karer’e giriş yapan araç ve insan selinden alan ve çevre yollarının bundan sonra düzenlenecek festivallerin yükünü kaldırmayacağı anlaşıldı. Pircanan köprüsü ile Yekmal köprüsü arasında kalan yol boyunca park eden araçlara bakıp, hava şartlarının olumsuz etkisi yanında olumlu katkısının olduğunu söyleyenlerin sayısı hayli fazlaydı. Yağmur yağmamış olsa idi Karer, festival alanına ulaşabilenler ile yarı yoldan dönmek zorunda kalan insan selini barındırmakta sıkıntı çekebilirdi. Buna rağmen köyler arasında çalışan 7 minibüs ihtiyacı karşılamakta zorlandı, yol kenarına park etmiş araçlardan dolayı ilerlemek neredeyse imkânsız oldu ve zaman zaman araçlar kafa kafaya dakikalarca yol ortasında kaldı. Köyler arası ulaşımdan Fikret Yurtsever sorumluydu; hoş görünmekten uzak görevini dört dörtlük yaptı. Köyler arası ulaşım bedelleri festival bütçesinden karşılandı.

Evler doldu taştı

Festivale katılmak üzere uzak yerlerden gelen akrabaları da ağırlamak sorun oldu. Karerliler evlerinde onlarca kişiyi misafir etti. “Ayakta yatırıyoruz” diyen ev sahipleri, kalabalıktan şikayetçi olmadıklarını, tam tersine onları iyi ağırlamamaktan kaygılandıklarını söylüyorlardı.

Civraklılar Karer’de

Karerlilerin Erzincan’ın Civrak köyünden geldiği biliniyor. İstanbul’da faaliyet gösteren Civrak Derneği başkanı sevgili Makbule Çerimli, Civraklıları yanına alıp festival için Karer’e gelmişti.

Karer’de basın

Bingöl’de 5 günlük gazete yayınlanıyor. Festival alanında bulunan bu gazetelerin yöneticileri ve muhabirlerinin gözlerinden okunanlar, diğer gün gazetelerinin manşetlerine yansıdı. Örneğin, “Festival yağmur dinlemedi” ya da “Bingöl’de festivale yağmur engeli” gibi.  Haberci 12 Gazetesi köşe yazarı Yavuz Akengin’i görevlendirmişti. Bingöl Kent Haber, Bingöl Olay Gazetesi ve Taraf Gazetesi ile Kanal 12, canlı yayın aracı ve  4 kişilik ekibiyle oradaydı. Yazar ve editörlerden  Mehmet Ulusoy, Hakim ve Aydın Arık izlenimlerini gazete ve internet sayfalarında yazmak üzere gelmişlerdi. Ali Haydar Zorlu, üç gün boyunca kamerasının arkasından ayrılmadı.

Karer’de spor

Beden Eğitimi öğretmeni Yüksel Kaygalak  yönetiminde organize edilen ve Uzunyayla İnşaat tarafından finanse edilen futbol, voleybol, taş atma ve at yarışlarına Karer köyleri ile çevre köyleri gençleri katıldı. Mücadeleler sonunda dereceye giren sporculara madalyalar verildi.

Karerliler bir ağızdan Yaşar İldan için özgürlük istedi

Siyasi görüşlerinden dolayı yaklaşık iki aydan beri İspanya’da tutuklu bulunan Yaşar İldan için Karerliler ve dostları defalarca, “özgürlük” diye seslendi.

Çadırlar ve stantlar

Alanın üst kısmındaki doğal basamak üzerine kurulan çadırlar ile alanın üç kenarı boyunca çatılan stantlar, insanları yağmurdan ve soğuktan korudu; açlıktan karınlarını doyurdu. Yağmur yağmadığı saatlerde alanın her köşesinde ayrı ayrı, halka halka, el ele, kol kola halaylar çekildi.

Panelin konusu göçtü

Marmara Üniversitesi öğretim görevlisi Nurşen Gürboğa ve gazeteci Turabi Kışın’ın panelist olarak katıldığı paneli Nazlı Güreş yönetti. Zaman darlığı nedeniyle final günü bir saat ile sınırlı tutulmasına rağmen panelde göç konusu detaylı olarak ele alınınca bu süre iki saate sarktı.

Karer festivali bir sosyal patlama

Ulaşım zorluğuna ve tabiat şartlarına rağmen Karer Kültür Festivali’ne gösterilen yoğun ilginin sebeplerini araştırmak üzere bölgeye sosyolog ve konuyla ilgilenen bilim adamlarının akın etmesi çok iddialı bir beklenti olmaktan çıkıyor. Zira her festivalden sonra tüm zorluklara ve imkansızlıklara rağmen tam yaşanmamış bir tat kalıyor herkeste ve herkes bir sonraki festivali hayal ederek alandan ayrılıyor.

Haber:  Cafer Yurtsever
Fotograf: B. Olay

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz