Balkanların en popüler besteci ve müzisyeni, Goran Bregoviç

181


Asıl olarak Film müziğiyle sesini duyuran sanatçı, ilk olarak 1978’de Mica Milosevic’in Nije Nego filmiyle dikkatleri üzerine çekti daha sonra Başarılı yönetmen  Emir Kusturica ile  1989’da Dom Za Vesanje, 1993’de Arizona Dream, 1995’de Cannes Film Festival’ini kazanan Underground ve 1998’de ve Crna Macka gibi filmlerin müziğini yapınca dünya çapında tanınan bir sanatçı oldu.   Türkiye’de İstanbul Bursa ve Ankara’da zaman zaman konserler veren sanatçının parçalarından bazılarını Sezen Aksu ve Candan Erçetin  Türkçe sözlerle seslendirilmiştir.

Balkanların en tanınmış bestekarlarından olan Bregoviç, 22 mart 1950 yılında Yugoslav halk ordusunda subay olarak çalışan Hırvat baba ve Sırp bir annenin çocuğu olarak Sarajevo’da doğdu. Anne ve babası boşanınca annesi ile birlikte Sarajevo’da yaşadı. Kendisini Yugoslav olarak tanımlıyor.

30 yılı aşkın süredir Balkanlarda müzisyen ve bestekar olarak söz sahibidir. Iggy Pop, Cesaria Evora gibi çeşitli sanatçılara besteler yaptı. Yugoslavya’da rockın temel taşlarından olan ve yıldızlığa yükseldiği Bijelo Dugme’de gitar çalarak ünlendi. Uluslar arası arenada sesini Emir Kusturica’nın filmleri “Time of the Gypsies/ çingeneler zamanı”, “Arizona Dream Arizonanın Rüyası” ve “Underground” ile duyurdu.

Müzik okulundayken violin çalan Goran, yetenekli olmadığı düşünülerek ikinci sınıfta okuldan atılması sebebiyle eğitimi yarım kaldı. Fakat annesi ona ilk gençlik yıllarında gitar alana kadar arkadaşları müzik konusunda onu eğittiler. Goran iyi bir sanat okuluna kayıt olmak istedi. Annesinin okulda eşcinselliğin yaygın olduğunu düşünmesi üzerine apar topar onu teknik liseye yazdırdı. Fakat bir süre sonra arabasıyla okula çarpıca bu okuldan da atıldı. Ardından dil okuluna gitmeye başladı ve okuldaki “Bestija “ müzik grubunda gitar çalmaya başladı. 16 yaşına geldiğinde annesi onu yanlız bırakması üzerine Konjicte bir barda gitar çaldı, inşaatlarda çalıştı ve gazete sattı.

Bestije ile kendini gösterdiğinde Zeljko Bebek onu Kodeksi grubuna bass gitar çalması için davet etti. Goran memnuniyetle kabul etti.

Birkaç ay içinde Kodeksi değişime geçti ve Goran bass gitardan gitar liderliğine geçti. 1970 yazında Kodeksi grubu Goran Bregović, Željko Bebek, Zoran Redžić ve Milić Vukašinović’ten oluştu. Bunların hepsi ileride “Beyaz (Bijelo) Düğme” grubunun üyeleri oldular. Zamanında Led Zeppelin, Black Sabbath tan çok etkilenmişlerdi. Gruba bu tarz müziği onlardan çok etkilenen Milić Vukašinović bulaştırmıştı. 1970 yılında Zeljko artık grupta ihtiyaç duyulmadığından ayrıldı. 1970 yılının sonunda Goran’ın annesi ve Zoran’ın abisi Napoliden onları alarak Sarajevo’ya geri döndüler.

1971 sonbaharında Goran üniversiteye girdi ve felsefe ve sosyoloji okumaya karar verdi. Kısa zamanda buradan da ayrıldı. Milić Vukašinović Londradan dönmüştü Goran ve Zoran Jutro adlı bir grupta çalıyordu. Grup ileriki yıllarda çok değişti ve 1 OCAK 1974 ‘te Bijelo Dugme olarak ismini değiştirdi. Bijelo Dugme 1970’lerin ortaları ile 1980’lerin sonuna kadar Yugoslavya’nın en meşhur rock grubu oldu.

Bijeo Dugme dağılmaya başlayınca Goran film müzikleri dünyasına girdi. İlk projesini Emir Kusturica’nın Çingeneler zamanı ile yaptı. Hem film hem müzikler çok başarılı oldu. Goran ve Emir’in ortaklığı bir sonraki film olan Arizona Rüyasında da devam etti. Bir sonraki önemli projesi Kraliçe Margort filminde oldu. Film 1994 Cannes film festivalinde 2 ödül aldı. Bir sonraki yıl Goran’ın müziklerini yaptığı “Underground” Altın Palmiyeyi kazandı.

Goran’ın müzik kariyeri Balkanlardaki geleneksel çoksesli müzik ile popüler müziğin birleşimi ile güney slav ve çingene temaları üzerine devam etti. Bunun sonucunda Doğu Avrupada çok popüler oldu. Goran çoğu zaman Balkanlardaki orijinal folk müziği ve çingene müziklerini çaldığı ve kendi bestesi gibi yorumladığı şeklinde suçlandı. 1997 yılında Sezen Aksu ile Düğün ve Cenaze albümünü yaptı. Bundan sonraki albümlerinde bir çok ünlü şarkıcı ile karışık albümler yaptı. 1999 yılında George Dalaras ile Thessaloniki – Yannena with Two Canvas Shoes adlı albümü yaptı. 2000 yılında Polonyalı ünlü şarkıcı Kayah ile Kayah i Bregović albümünü çıkardı.

2005 yılında ise Bijelo Dugme ile 3 büyük konser verdi. Sarajevo, Belgrad, Zagreb’de yapılan konserlerin her birini 100,000 den fazla kişi izledi.

Goran 1993 yılında uzun süre arkadaşlık ettiği Dženana Sudžuka ile evlendi. Ema ,Una, Lulu adlarında 3 kız çocuguna sahip. Birde Zeljka adında evlilik dışı bir çocuğu var. Paris’te yaşıyor.

blank

Diskografi
Kad bi’ bio bijelo dugme – 1974(1974)
Ima neka tajna veza (single) (1974)
Şta bi dao da si na mom mjestu – 1975 (1975)
Eto! Bas hocu! (1976)
Milovan / Goodbye Amerika (single) (1976)
Koncert kod Hajducke Cesme (1977)
Bitanga i princeza (1979)
Dozivjeti stotu (1981)
1974 – 1975 arası tüm bestelerinin single (1982)
1976 – 1980 arası tüm bestelerinin single (1982)
Uspavanka za Radmilu M. (1983)
Kosovka djevojka (1984)
Pljuni i zapjevaj moja Jugoslavijo (1986)
Ciribiribela (1988)
Ima neka tajna veza (1994)
Sanjao sam nocas da te nemam – Velike rock balade (1994)
Rock &Roll – Najveci hitovi (1994)
Iz sve snage (1995)

3 Yorumlar

  1. her zaman şunu söylerim bu yaşlı dünya şayet ayakta kaldıysa bunca yıl. goran gibi sanatçılar sayesinde ayakta kalmıştır.güzel olan her şey güçlüdür.

  2. goran muhteşem bir yapıya sahip tıpkı yapıtları gibi.kulaklarmıza o manidar çığlıkları duyurduğu için sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.müzik aşkın beşiğidir.goran bizlere o aşkın tüm renklerini sunmakta,ve ben ise saygı ve aşk ile o eserleri dinlemekteyim…

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz