Mesela ayakkabı üretiyorsanız virüs sizi etkilemiyor ama ayakkabı satıyorsanız etkiliyor!

Türkler ikiye ayrılır, her şart altında!

AKP zihniyetine göre sınıfsal farklılıklar aynı zamanda biyolojik farklılıkların da anası. Bu yüzden imkanı olanlar virüse karşı hassas iken, mutlaka çalışmak zorunda olanların bünyeleri maşallah dayanıklı oluyor! Sadece insanlar değil, şirketler de ikiye ayrılıyor: Virüsten etkilenenler, hiç etkilenmeyenler!

Erdoğan rejimine göre memleketimizde yaşayan insanlar ikiye ayrılıyor: Koronavirüs salgınından etkilenenler ve etkilenmeyenler.

Memleket ahalisini kutuplaştırarak yönetmek üzerine kurulmuş rejim, kendi ezberini tekrarlıyor bir bakıma.

Mesela 20 yaşın altında, geçimi hâlâ ailesi tarafından sağlanan bir öğrencisiyseniz sokaklarda dolaşmanız çok tehlikeli, hastalığı kapıp, çok sayıda insana yayabilirsiniz.

Ama 20 yaşın altında ve geçinmek için çalışmak zorundaysanız böyle bir dert yok, çıkın sokaklara, gidin işinize. Maske takın yeter!
İşinize gitmeden de yaşayabilecek durumdaysanız aman evde oturun, hastalık kapıp, yaymayın. Çalışmanız gerekiyorsa işinize gidin, kalan sağlar bizimdir!

AKP zihniyetine göre sınıfsal farklılıklar aynı zamanda biyolojik farklılıkların da anası oluyor ve imkanı olanlar virüse karşı hassas iken, mutlaka çalışmak zorunda olanların bünyeleri maşallah dayanıklı oluyor!

Damat Bakan’ın yönettiği bürokrasi, salgın nedeniyle etkilenecek sektörlere bazı vergi avantajları sağladı. Ve bu sektörleri de tek tek belirledi. Toplam 16 sektör.

Bunlara itiraz edebilir miyiz? Hayır. Hayatın birçok yerde durma noktasına gelmesi bazılarını çok, bazılarını az da olsa etkiledi ama mutlaka etkiledi!

Ancak AKP zihniyetine göre ülkede hayat durma noktasına gelmiş de olsa, bazı sektörler hiç etkilenmedi.

Onun için onlara vergi ötelemesi de yok, kredi avantajları da kapalı.

Mesela perakende ticaret yapan işletmelerin yararlandığı avantajlardan, toptan ticaret işletmeleri yararlanamıyor.

Mesela ayakkabı üretiyorsanız virüs sizi etkilemiyor ama o ayakkabıları satıyorsanız virüs sizi etkiliyor.

Kuaför, berber, güzellik ya da spor salonu işletiyorsanız, İçişleri Bakanı’na göre salgın sizi etkiliyor, işletmenizi kapatmak zorundasınız; ama Maliye’ye göre verginizi ödemelisiniz, virüs sizi etkilemiyor!

İhracat aksamasın diye sokağa çıkma yasağı ilan etmiyorlar ama ihracatçının KDV iadelerini de ödemiyorlar çünkü KDV beyannamesi vermek ertelendi!

Belirledikleri 16 sektörde çalışanlara kısa çalışma ödeneğinde öncelik tanınıyor, ama diğer sektörlerde sanki hava günlük güneşlikmiş gibi davranılıyor.

Gerçekten ilginç bir bakış açıları var ama ne kadar istesek de eğlenemiyoruz.

10/04/2020, T24
Mehmet Y. Yılmaz

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz