Amelie filmin müziği (Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain/ Amélie Polain’in Masalsı Kaderi),

amelie
Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain (Tr.: Amélie Polain’in Masalsı Kaderi), Türkiye’deki gösterim adıyla Amélie, Audrey Tautou’nun başrolünde olduğu, Jean-Pierre Jeunet filmi. Fransız yapımı bu romantik komedi, Jeunet ve Guillaume Laurant tarafından yazılmıştır. Montmartre’de geçen film, modern Paris hayatının idealize edilmiş, alaycı bir yorumudur.

Film Nisan 2001’de Fransa, Belçika ve Fransızca konuşulan batı İsviçre’de gösterime girmiş, pek çok film festivalinde yer almış ve ardından tüm dünyada sinema salonlarında izleyici beğenisine sunulmuştur.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Avrupa Film Ödüllerinde en iyi film ödülünü almış, ikisi En İyi Film ve En İyi Yönetmen dallarında olmak üzere dört César Ödülü almış, En İyi Senaryo dalıyla birlikte iki BAFTA Ödülü ile ödüllendirilmiştir ve Akademi Ödüllerine aday gösterilmiştir. Bunların dışında pek çok ödülün de sahibi olmuştur.

Filmin müziklerini yapan Yann Tiersen, ilkgençliğini Rennes, Nantes, Boulogne gibi pek çok müzik akademisinde eğitim alarak geçirmiş, bu eğitimin ardından çeşitli rock gruplarına girmiştir. İlk albümünü yayınlamadan önce, çeşitli oyunlar ve kısa filmler için kayıtlar yapmıştır.

Fransa’da, 1998 yılında yayınladığı üçüncü albümü “La Phare” ile ünlenmiş, dünya çapındaki ünü ise 2001 yapımı bu film için yaptığı, eski şarkılarının ve yeni bestelerinin bir karışımı olan soundtrack albümü ile başlamıştır. Amélie filminden önce, müziklerini yaptığı diğer filmler Erick Zonca yönetmenliğindeki La Vie Rêvée des Anges (Meleklerin Düş Yaşamı) (1998),bu filmde rol alan belçikalı aktris Natacha Régnier ile uzun bir süre birlikteliği olmuştur. André Téchiné yönetmenliğindeki Alice et Martin (1998) ve Christine Carrière yönetmenliğindeki Qui Plume la Lune? (1999)’dur. Amélie’den sonraki soundtrack çalışması ise bir Alman yapımı olan Good Bye Lenin / Elveda Lenin (2003, Wolfgang Becker) filmi için olmuştur.


Tiersen’in albümlerindeki eserlerin çoğu enstrümantaldır. Bir kısmını da sanatçı kendisi seslendirmiş ya da çeşitli konuk sanatçılarla çalışmıştır. Çalıştığı sanatçılar her bir albümde daha da çoğalmış ve müziği büyük bir kollektif çalışmanın ürünü haline gelmiştir.

Değişik enstrümanları birleştirerek ve enstrümanların sınırlarını zorlayarak farklı sesler elde eden sanatçı, bu seslerle de çeşitli doğaçlamalar yapmakta ve seyircisine de bu müzikal mücadeleyi yaşatmaktadır. Zaman zaman büyük bir orkestra ve pek çok konuk sanatçıyla konserlerine çıkan Tiersen, kimi konserlerinde de minimalist bir tavır sergileyerek sadece ritm, bas ve gitar eşliği kullanmaktadır.

“Amelie filmin müziği (Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain/ Amélie Polain’in Masalsı Kaderi),” üzerine 15 yorum

 1. teşekkürler cafran .. bu harika album için …

  Merhaba Mine
  Biz teşekkür ederiz
  selamlar

 2. gördüğüm en iyi en sağlam kültür sitesi… teşekkürler yüzlerce kez…

 3. ne dersem az . iyi ki varsın cafrande . iyi ki tanıştım …

 4. Bu özenli çalışma ve paylaşım için sonsuz teşekkürler. Sağolun, varolun.

  Merhaba Suade,
  İlgi ve yorumuz için biz teşekkür ederiz.

 5. Böyle bir kültür sitesinin varlığından geçte olsa haberdar olduğum için çok şanslıyım….
  Çok Teşekkürler

  Cvp:
  Biz teşekkürler ederiz Sonay.

 6. amelie nin müziklerini çookk beğendim..çok teşekkürler..:))

 7. 5 yaşındaki kızım hena amelie nin müziklerine bayılıyor ve ben burada bulduğum için çok mutluyum yarın uyandığında ona süpriz yapacağım çok sevinecek çooook teşekkürler

 8. iyi ki varsınız
  siz de bizim gibi ”kalanlar” dansınız.bu kirlenmiş,kirletilmiş hayatın ortasına açan kardelenlersiniz. acı çekmekten yorulmayan arayan bekleyen susan yine de baş eğmeyen promete kadar yakan yanan rumi gibi ”ben” de biz olan bizler…..sizlerle dost meclisinde meşkedip söyleşmek dinleşmek isteriz…sevgiyle….

 9. çok çok güzel emeğinize sağlık bu ssesler sizi alıp uzaklara götürüyor…

 10. her sabah açtığım ilk web sitesi oldunuz artık.. sevdiğim bütün tarz ve parçalar burada.. çok teşekkürler böyle bir site hazırladığınız için.. nocturne in c sharp ı da aradım ama bulamadım.. muhtemelen ben bulamamışımdır 🙂 ellerinize sağlık.. hoşçakalın..

 11. muhteşem ötesi müzikler anlayana elbette:)
  tahnks a mil..

 12. Bende 2-3 yıl önce bir arkadaşım aracılığı ile öğrenmiştim sitenizi o zamandan beri hep ilgiyle takip ediyorum. Değişmez favorilerimden. Müzikler ve yazılar harika. Emeği geçenler sonsuz teşekkürler.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Ken Loach’un IMDb puanı en yüksek 20 filmi

Özellikle yoksulların sıkıntılarını işlediği filmleriyle bilinen ünlü Britanyalı yönetmen Ken Loach, ‘I, Daniel Blake’ filmiyle 69’uncu Cannes Film Festivali’nde ‘Altın...

Kapat