AKILLI LENSLER HAYATIMIZI NASIL DEĞİŞTİRECEK?

Birçok teknoloji şirketi, akıllı lens teknolojileri üzerindeki çalışmalarını sürdürüyor. Günlük hayatımızda kullanabileceğimiz bu teknolojiyle birlikte herhangi bir cihaz gerekmeden bazı görüntülerin direkt gözümüzün önüne gelebileceği ifade ediliyor. Örnek olarak bu lenslerin, konuşma yaptığınız bir sırada bir kağıt ya da başka bir şeyden yardım almanıza gerek kalmadan sözcüklerin direkt gözünüzün önünden akıp gitmesine olanak tanıyabileceği belirtiliyor.

Çeşitli bilim kurgu yapımlarında gördüğümüz bu lensler üzerinde çalışan şirketlerden birisi de Mojo Vision. Arttırılmış gerçeklik desteği sunan kontakt lensler üreten bu firma, gelecekte bu teknolojilerin hayatımızın farklı alanlarında işe yarayabileceğini belirtiyor.

Yakın bir zamanda lenslerin insanlı deneylerine başlamayı planlayan şirketin sahibi Steve Sinclair de yaptığı açıklamalarda. “Bir müzisyen olduğunuzu düşünün, sözler ve notalar gözünüzün önünden akabilecek. Ya da bir sporcusunuz; ihtiyaç duyduğunuz performans verileri ya da biyometrik verilere bu lensler aracılığıyla ulaşabileceksiniz.” ifadelerini kullanıyor ve bu lenslerin tüm gün kullanımının mümkün olduğunu belirtiyor.

BBC’nin bildirdiğine göre ABD’de bulunan Columbia Üniversitesi de bu tarz projeler üstünde çalisiyor. Projede bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Rebecca Rojas bu teknolojilerin diyabet hastalarının glikoz seviyelerini ölçmede ya da kanserle ilişkili moleküllerin tespit edilmesinde yardımcı olabileceğini söylüyor.

Ancak her teknolojide olduğu gibi bu konuda da bazi problemler var. Bunlardan biri de pil konusu. Tüm gün boyunca şarja gerek duymadan kullanılabilen lensler üretmeyi amaçlayan Mojo’ya göre oldukça küçük olacak olan bu cihazların pil ömrü, tıpkı diğer cihazlar gibi kullanım şekline göre değişecek, yani pil dolayısıyla bu cihazlar tüm gün kullanılabilir olmayacak ancak kısa aralıklarla kullanılabilecekler.

Bunun yanında gizlilik ve kişisel veriler de lenslerin yaratabileceği problemler arasında. Uzmanlara göre bu lenslerde fotoğraf çekebilecek kameraların bulunması özel hayat gizliliğini tehlikeye sokabilir.

Ek olarak teknolojiyi kullanan insanların kişisel verilerinin de tehlikeye girebileceği aktarılıyor. Uzmanlar, bu lenslerin gizli kullanıcı verilerini toplayıp paylaşabileceğini belirtiyor ve bu konuda önlem alınması gerektiğini vurguluyor. Mojo ise bu verilerin korunacağını ve gizli tutulacağını vurguluyor.

Tartışılan baksa bir konu ise lenslerin göz sağlığına etkisi

Rebecca Rojas, lenslerin önerilen kullanım sürelerinden fazla takılmasının zararlı olabileceğini, ancak bu riskin herhangi bir kontakt lenste de yaşanabileceğini belirtiyor. Mojo’nun kurucusu Steve Sinclair ise böyle risklerin ortaya çıkabileceğini ve bir sene gibi bir süre boyunca kullanılan cihazların insanlarda endişe yaratabileceğini söylüyor. Bu sebeple lensler için göz klinikleri ile çalışılacağı, temizlik konusuna dikkat gerektiğini de belirtiyor.

Kısacası, önümüzdeki yıllarda akıllı lenslerin yaygınlaşma ihtimali oldukça fazla. Bu teknolojinin hayatimizin her alanında kolaylıklar sağlama gibi vaatleri bulunsa da bazı riskleri de mevcut.

IEEE MCBU

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz