Ahmet Nesin: “HDP barajı aşacak ve AKP iktidarını yıkan parti olacak”

69

Ahmet NesinSanırım seçim gününe değin anlayan anlamayan herkes HDP’nin seçime bağımsız yerine parti olarak katılmasını konuşacak. HDP’li olmayanların o partinin seçime nasıl katılması üzerine karar verici konuşmalar yapmasından daha gıcık verici ne olabilir ki! Ama bu sanırım bu Türkiye geleneği, mesela AKP yada daha çok Recep Tayyip Erdoğan kası olan gazetecimsi Hüseyin Yayman televizyona çıkıp CHP’nin seçimlerde neler yapması gerektiğini söylüyor. Öyle bir söylüyor ki, o andan parti değiştirdiğini sanırsın. Oysa 3. cümlesini söylerken hemen Erdoğan’ı savunmaya başlarken. Erdoğan çok kötü ishal olsa ve doktorlar elbirliğiyle iyileştirmeye kalksa ve medyayı devamlı bilgilendirseler Yayman televizyona çıkıp “Bu işte bir katakulli var, ben paralelcilerden şüpheleniyorum, çünkü yakından biliyorum, sayın Erdoğan’ın kıçı sağlamdır, ishal olmaz…” diyecek.

CHP’den tutun da, hangi partiliye yada bağımsızı dinler yada okursanız HDP’nin seçime katılma tarzını tartışıyor. Sorun her türlü komik aslında, HDP’nin bağımsız bir parti olduğunu unutuyorlar. En önemlisi bence siyaseti en iyi bilen parti, partideki kişilerin geçmişlerine bakarsanız bunu daha iyi anlarsınız. Kürtlerden 68 kuşağına, 68 kuşağından 78 kuşağına ve 78 kuşağından günümüz kuşağına kadar öle öle gelmiş, devletin her türlü darbesini yemiş bir parti ve sivil toplum kurumlarının toplamıyız biz. Bu yüzden kimse bize faşizmi ve faşizmle savaşımı daha iyi anlatamaz. Mustafa Kemal’in TKP’lilerin sandalını devirtip Mustafa Suphi’leri öldürttüğünden beri öle öle geliyoruz. Sonrasını sıralamakla bitmez, 58 yaşındayım ve cumhuriyet tarihinde yapılan ve yapılmak istenen bütün darbelerin tanığıyım, gerisini siz hesaplayın.

HDP neden hedef alınıyor, eğer % 10 barajını geçemezsek AKP yani Erdoğan başkanlık sistemini anayasayı değiştirerek getirecekmiş. Önce matematik olarak bir yanlışları var. Diyelim ki barajı geçtik, 70’e yakın milletvekiliyle gireriz meclise. Geçemezsek ne olur, bu cin fikirlilere göre AKP bugünkü sayısının üstüne 70 milletvekili daha koyar ve anayasayı istediği gibi değiştirir. Oysa bu doğru değil, bizim şu an 35 vekilimiz var, gerisi yani alma olasılığımız olan diğer 35 vekil şu an AKP’nin. Yani barajı geçemezsek AKP bugünden 35 fazla olur ve bu da anayasa değiştirmeye yetmiyor. Ayrıca barajı geçemezsek bizden kalan bütün vekiller AKP’ye de gitmiyor, bunların 5-10 tanesi CHP ve MHP’ye gidecek.

Ama daha ilginç bişey var, leri kimse 100 küsurlarda tıkanmış CHP’nin gelişmesini yazıp, çizmiyor yada konuşmuyor. Anlayacağınız CHP’nin bu konuda yeteneksiz olduğunda herkes hemfikir. Oysa CHP oyunu iktidar kadar değil % 35’e çıkarabilse anayasayı AKP’nin tek başına değiştirme olasılığı yok. Çünkü CHP bu artışla 50-60 arası daha fazla vekil sokuyor meclise.

Bu arada MHP’nin oy oranını yazmıyorum, oysa onlar da % 5 gibi bir artışla bile 10’a yakın daha fazla vekil çıkarıyorlar. MHP % 10 ila 15 arası fazla değişmiyor ama 18-20 arası aldığında iş değişiyor.

HDP’nin seçime parti olarak girmesini eleştirenler bişeyi iyi hesap etmeli, HDP barajı aşacak ve AKP iktidarını yıkan parti olacak. Bizle uğraşacağınıza kendi oylarınızı arttırın ve bu faşizme birlikte son verelim.

Ahmet Nesin
Kaynak: ahmetnesin.com
HDP Barajı Aşar da CHP Ne Olacak!..

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz