68 anısına “Bir Rüzgarın Arkeolojik Kazısı”


Uluslararası Plastik Sanatlar Derneği (UPSD), Piramid Sanat ve 68’liler Birliği Vakfı ile beraber, “1968” fenomeninin 40. yılı için, yıl içine farklı sergi ve etkinliklerle yayılacak olan bir “Çalışma Atölyesi” düzenliyor.
4 Nisan 2008 Cuma günü Piramid Sanat Cafe 57’de düzenlenen basın toplantısıyla duyurulan bu etkinliğe başta, “68’liler Birliği Vakfı” olmak üzere aydınlanmanın temsil ettiği değerlere sahip çıkan birçok kurum, bu etkinliklere destek olacaklar. 1968 kuşağının Türkiye önderlerinden Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın 6 Mayıs 1972’de infaz edilen idamlarının anma gününden 2 gün sonra 8 Mayıs’ta, hem UPSD Sanat Galerisi hem de Piramid Sanat’ta paralel olarak açılacak olan sergiler, 30 Haziran’a kadar izlenebilecek.

Düzenlenen basın toplantısına UPSD yönetim kurulu ve 68 sergisi danışma kurulu dışında, Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş de katıldı.

Geniş bir danışma kurulunun yön verdiği etkinliklerin içinde yer alan sergilerin küratörlüğünü UPSD Türkiye Ulusal Komitesi Başkanı Bedri Baykam yapıyor, genç küratör Burcu Pelvanoğlu ise Baykam’ın yardımcılığını üstleniyor.

UPSD üyesi sanatçılar dışında katkı vermek isteyen diğer sanatçılara da açık olacak olan serginin 2. bölümü Eylül ayında yine aynı mekanlarda görülebilecek.

Sergilere paralel olarak yapılacak olan paneller dizisinde ise konunun en yetkin isimleri siyasi, sosyolojik ve kültürel olarak 1968 rüzgarını, 40. yılında her açıdan mercek altına alacaklar.


İlişikte tarih ve katılımcı dökümü verilen paneller dizisi, Piramid Sanat tarafından organize ediliyor.
Konu başlıkları arasında ise, 68’in ulusal, uluslararası ve sanatsal boyutlarda tartışan başlıların ötesinde, son zamanlarda gittikçe büyük bir ilgi gören Deniz Gezmiş’i yakından tanıtmayı amaçlayan “Arkadaşım Deniz” başlıklı 2 farklı panelin büyük ilgi görmesi bekleniyor.

Panellerin yanı sıra 1968 Kuşağı üzerine çekilen Reis Çelik’in “Hoşçakal Yarın”(1997), Turgut Yasalar’ın “Leoparın kuyruğunu asla tutma, tutarsan asla bırakma” (1998), Bahriye Kabadayı’nın “Devrimci Gençlik Köprüsü”, Behice Boran’ın “Tek Başına Bir Koro” başlıklı filmlerle beraber, Jasna Samic’in “Quo Vadis 68” filmi ve Romain Goupil’in 68 filmi de görülebilecek.

Sergiler, alıştığımız olağan sergi düzeninden farklı olarak katılıma açık “Çalışma Atölyeleri” olarak düzenlenecek. Projenin küratörü Bedri Baykam “68’li Yıllar”a ait belge, doküman, fotoğraf ve eşyaları, sergi öncesinden şimdi talep ettiği gibi sergiler süresince de, bu “memorabilia” eklerinin sergi ortamına ödünç olarak eklenebileceğini vurguluyor.

Sergi küratörü: Bedri Baykam
Yardımcı küratör: Burcu Pelvanoğlu
Seçici Kurul UPSD Yönetim Kurulu
Bahri Genç
Tülin Onat
Rüçhan Şahinoğlu
Nilüfer Ergin
İbrahim Çiftçioğlu
Doğan Paksoy

Danışma Kurulu:
Sönmez Targan-68’liler Birliği Vakfı Başkanı
Merdan Aslan-68’liler Birliği Vakfı Başkanı Yardımcısı
Mustafa Zülkadiroğlu-68’liler Birliği Vakfı Eski Başkanı
Ergin Konuksever-Gazeteci
Turhan Feyizoğlu-Yazar
Orhan Aydın-Tiyatro Sanatçısı
Denizhan Özer-Sanatçı

foto: Tansel Akdan
K:haber34

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz