‘Seyirci Kalma’ | V. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali 1–9 Mayıs İstanbul, İzmir ve Ankara’da

48

İlk kez 2006 yılında gerçekleştirilen Uluslararası İşçi Filmleri Festivali’nin bu yıl beşincisi düzenlenleniyor.  Festival, 1–9 Mayıs tarihleri arasında İstanbul, İzmir ve Ankara’da eş zamanlı olarak gerçekleştirilecek, daha sonra geçen yıllarda olduğu gibi kent kent süren ve bütün yıla yayılan uzun bir yolculuğa çıkacak. Festivalin Anadolu yolculuğunun ilk durakları 8 Mayıs’ta Bolu, 19 Mayıs’ta Diyarbakır olacak.

Temel amaçları Türkiye ve dünyadan emekçilerin yaşamlarını ve mücadele deneyimlerini izleyicilerle buluşturmak ve ülkemizde işçi filmi üretimini özendirmek olan festival Sine-Sen (DİSK), Dev Sağlık-İş (DİSK), Birleşik Metal-İş (DİSK), Hava-İş (TÜRK-İŞ), Petrol-İş (TÜRK-İŞ), Tez Koop-İş (TÜRK-İŞ), Ses (KESK), Türk Tabipleri Birliği, Halkevleri ve Sendika.Org tarafından düzenleniyor. Festival bu yıl ‘Seyirci Kalma’ temasıyla gerçekleştiriliyor.

Festivalin açılış töreni 2 Mayıs Pazar günü saat 19:00’da Beyoğlu Yeni Rüya Sineması’nda gerçekleştirilecek. Törenden önce saat 18:00’de Taksim Tramvay durağında sanatçıların ve festival dostlarının katılacağı ‘Geleneksel Festival Yürüyüşü’ yapılacak. Oyuncu Levent Üzümcü’nün sunacağı gecede festivalde bu yıl ‘Sultan’ filmi gösterilecek olan Türkan Şoray’a Türk sinemasına emeklerinden dolayı festival düzenleyicileri tarafından teşekkür edilecek. Nihat Behram’ın şiirleriyle, İlkay Akkaya’nın şarkılarıyla renk katacağı gecede bu yıl yıkılmak istenen Emek Sineması çalışanlarına ve Sine-Sen tarafından belirlenecek bir sinema emekçisine teşekkür plaketi sunulacak. Gecenin sonunda Tekel direnişini anlatan açılış filmi gösterilecek.

Gösterimler İstanbul’da Beyoğlu Sineması, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, İstanbul Barosu Orhan Adli Apaydın Salonu, Sine-Sen Şişhane Salonu, Çevre Mühendisleri Odası, Öteki Kültür Sanat, Kazım Koyuncu Kültür Merkezi, Kolektif Kültür Merkezi, KARGART, Kartal Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi, İstanbul Halkevi’nde yapılacak.

Ankara’da Batı Sineması, Alman Kültür Merkezi, Çağdaş Sanatlar Merkezi, Harb-İş Sendikası Salonu, TMMOB Mimarlar Odası, Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Yılmaz Güney Sahnesi’nde yapılacak.

İzmir’de İzmir Fuarı İsmet İnönü Kültür Merkezi, Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi, Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi, İzmir Fuarı Gençlik Tiyatrosu, Bornova Çamdibi Nedret Güvenç Sahnesi, Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Rauf Beyru Salonu, Menemen Belediyesi Kültür Merkezi, Menderes Kültür Merkezi Amfi Tiyatrosu, Petrol-İş Aliağa Şubesi Salonu, Aliağa Helvacı Çok Amaçlı Salonu, Kemalpaşa Ören Çok Amaçlı Salonu, Kemalpaşa Eski Belediye Düğün Salonu, Bayraklı Belediyesi Nikah Salonu, Bademler Köy Tiyatrosu, Buca Bozuk Ezber Kültür Merkezi’nde yapılacak.

Bu gösterimlerin dışında birçok mahallede ve işyerlerinde de özel gösterimler düzenlenecek. Tüm gösterimler her yıl olduğu gibi bu yıl da ücretsiz olacak.

Festivalde bu yıl Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından, hem yeni hem de klasikleşmiş eserlerin bulunduğu 74 film gösterilecek. 24 uluslararası filmin 6’sı kurmaca uzun metraj, 18 tanesi belgesel türünde. Türkiye’den katılan 50 filmin de 6 tanesi uzun metraj kurmaca, 8 tanesi kısa metraj kurmaca, 36’sı ise belgesel.

Aki Kaurismaki’nin işçi filmi üçlemesinden ‘Cennetteki Gölgeler’, Bertolt Brecht’in ‘Kuhle Wampe’si , dünyadaki özelleştirme uygulamalarının sonuçlarını anlatan Alman sinemacı Florian Opitz’ten ‘Büyük Satış’, Kıbrıs adasında 1948’de Türk ve Rum emekçilerinin ortak 1 Mayıs kutlamalarını ve mücadelelerini anlatan ‘Madencilerin Anıları’, en iyi Fidel Castro filmlerinden Estela Bravo imzalı ‘Fidel Anlatılmamış Tarih’, GDO’yla ilgili Fransız yapımı ‘Monsanto’nun Gözünden Dünya’, John Ford’un klasikleşmiş filmi ‘Gazap Üzümleri’, Bolivya’daki sendikal mücadeleyi anlatan ‘Coca Cola Davası’, Emir Kusturica’dan ‘Maradona’ ve Japon yönetmen Tokachi Tsuchiya’dan ‘Normal Bir İş Yapmak İstiyorum’ gösterilecek yabancı filmlerden yalnızca bazıları.

Festivalde bu yıl Tekel direnişine verilen özel önem sebebiyle direnişle ilgili 15 tane film özel gösterimlerle izleyicilere sunulacak. Başta Tekel filmleri olmak üzere birçok film galasını festivalde yapacak.

Metin Yeğin’in uzun metrajlı filmi ‘D’nin galası da festival kapsamında yapılacak. Film için 4 Mayıs’ta Ankara’da, 6 Mayıs’ta İstanbul’da, 7 Mayıs’ta İzmir’de özel galalar düzenlenecek. Dünyanın farklı coğrafyalarındaki toplumsal hareketleri anlatan belgeselleriyle tanınan yönetmen Metin Yeğin, ilk uzun metrajlı kurmaca filminde 1988 yılında Metris Cezaevi’nde yaşanan firarı anlatıyor. Filmde Nebil Sayın, Selim Akgül, Mustafa Diyar Demirsoy, Turgay Tanülkü gibi isimler rol alıyor.

Pelin Esmer imzalı 11’e 10 Kala, İlksen Başarır’dan ‘Başka Dilde Aşk’, Orhan Eskiköy ve Özgür Doğan’dan ‘İki Dil Bir Bavul’, Ahmet Uluçay’dan ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’, Kartal Tibet’in efsanevi filmi ‘Sultan’ da gösterim programında yer alıyor.

Bu yıl da görme engelli izleyiciler için ‘Başka Dilde Aşk’ ve ‘Karpuz Kabuğundan Gemiler Yapmak’ filmlerinin gösterimi sesli betimleme yöntemiyle yapılacak.

Festivalin yine yabancı konukları bulunuyor. İranlı usta yönetmen Macid Macidi, İngiliz akademisyen John Cunnigham, ‘Yaşamak Bir Ağaç Gibi’ filminin yönetmenleri Pascale Boosten ve Eric Juzen, Güney Kıbrıs PEO sendikasından Eleftherios Georgiadis festivalin bu yılki yabancı konuklardan.

Festival kapsamında bu yıl fotoğraf alanındaki etkinlikler büyük yer tutuyor. Ankara Fotoğraf Sanatçıları Derneği (AFSAD), Galata Fotoğrafhanesi Fotoğraf Akademisi, Fotoğraf Vakfı, Red Fotoğraf, İzmir Fotoğraf Sanatı Derneği ortak organizasyonuyla üç kentte ‘1980’den 2010’a Emek Sineması’ndan Meydanlara 1 Mayıs’ın 30 Yılı’ sergisi açılacak ve çeşitli paneller düzenlenecek. Sergide, sıkıyönetim uygulamalarından başlayarak, 1987’de Emek
Sineması’nda gerçekleştirilen toplantı öncesine kadar kitlesel olarak kutlanamayan 1 Mayıs’lar o yıla ve güne ait belgelerle, 1988’den 2009 yılına kadar gerçekleştirilen 1 Mayıs kutlamaları ise fotoğraflarla izleyicilere sunulacak. 2010 yılına ait fotoğraflar ise sergi salonunda kurulacak projeksiyon cihazı ile slayt gösterisi olarak yansıtılacak. Festivalde ayrıca Ankara’da Türkiye Gazeteciler Sendikası tarafından hazırlanan ‘Fotomuhabirlerinin Gözünden Tekel Direnişi’ başlıklı fotoğraf sergisi Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde izleyicilerle buluşacak.

Festival kapsamında bu yıl 3-4 Mayıs tarihlerinde Ankara Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde ‘LaborComm/Uluslararası İşçi ve İletişim Konferansı’ düzenlenecek. Altı bildiri, iki çağrılı bildirinin sunulacağı, ayrıca medya emekçilerinin, iletişim emekçilerinin ve emekten yana alternatif medyanın tartışılacağı iki panelin yer alacağı iki günlük konferans aynı zamanda www.sendika.tv adresinden internetten canlı yayınlanacak. Birçok sunumun gerçekleştirileceği konferans, Çankaya Belediyesi, Ankara Üniversitesi Gelişme ve Toplum Araştırma ve Uygulama Merkezi (GETA) ve Türkiye Gazeteciler Sendikası’nın katkılarıyla düzenleniyor. Konferansta açılış bildirisini İngiltere’den Laborstart.org kurucusu Eric Lee, çağrılı bildirilerden birini ise araştırmacı Ergin Yıldızoğlu okuyacak. (V. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali Basın Bülteni)

Festivalde Söyleşiler, Özel Gösterimler
PDF Yazdır E-posta

ISTANBUL SÖYLEŞi VE GALALAR

Açılış 2 Mayıs 2010 Yeni Rüya Sineması-Beyoğlu saat 19:00 Levent Üzümcü’nün sunumu ile Türkan Şoray, uluslararası konukların katılımı ile, İlkay Akkaya’nın şarkılarıyla sürecek olan gecede Emek Sineması çalışanları ve sinema emekçilerine plaketler verilecek. Açılış Filmi Tekel Direnişi üzerine.

3 Mayıs 2010 saat 17:00 Fransız Kültür Merkezi Ken Loach’ın Ülke Özgürlük filmi üzerine İngilitere’den konuğumuz John Cunnigham sunuşu

3 Mayıs 2010 saat 20:00 Fransız Kültür Merkezi Madencilerin Anıları filminin gösterimi ve Güney Kıbrıs’tan Konuğumuz Lefteris Georgiadis ile söyleşi

5 Mayıs 2010 saat 18:30 :00 Fransız Kültür Merkezi “Yaşamak bir Ağaç gibi” Filmi Söyleşisi Yönetmen Pascale Boosten

5 Mayıs 2010 saat 20:00 Fransız Kültür Merkezi “Birleştik Tekel Olduk” filminin galası

4 Mayıs 2010 saat 20:00 Fransız Kültür Merkezi “Direnişçi” filminin galası

6 Mayıs 2010 saat 19:30 Fransız Kültür Merkezi Metin Yeğin D filmi galası

ANKARA SÖYLEŞİ VE GALALAR

Açılış 2 Mayıs 2010 Saat: 18.30 Onur Konuğu: Majid Majidi seöyeşilisi ile Serçelerin Şarkısı filminin gösterimi

Saygın Soysal ve İdil Güngör’ün sunumlarıyla Yer: Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi Saat 18:30

3 Mayıs-4 Mayıs LaborComm Konferansı Yer: Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi 2 tam gün

3 Mayıs 2010 Gördüğümüz Kendi Yüzümüzdür Ahmet Özer İle Söyleşi

Yer: Batı Sineması Büyük Salon / Özel Gösterim / 20.00

4 Mayıs 2010 Ankara Batı Sineması Metin Yeğin D filmi galası ve Metin Yeğin ile Söyleşi

Yer: Batı Sineması Salon I BÜYÜK SALON Saat 19:30

6 Mayıs 2010 Mın Dît Özel Gösterim

Yer: Batı Sineması Salon I BÜYÜK SALON Saat 20:00

7 Mayıs 2010 Zorunlu Hayat, Özel Gösterimi
Yön: Zafer Akturan, Sema Cabbar Oğlu
Mardin kırsalından İstanbul Tarlabaşı’na uzanan bir zorunlu göç hikâyesi.

Yer: Batı Sineması Salon I BÜYÜK SALON Saat 18:30

7 Mayıs 2010 Jafar Pinahi / Dayanışma Gecesi Film Gösterimi / Söyleşi
Gezici Film, Uçan Süpürge, Ankara Uluslararası Film ve Uluslararası İşçi Filmleri Festivalleri ile ODTÜ, Bilkent, Ankara, Hacettepe Üniversiteleri Sinema Topluluklarının ortaklaşa düzenlediği, tutuklu bulunan İranlı Yönetmen Jafar Pinahi ile dayanışma etkinliği.
Yer: Batı Sineması Salon I BÜYÜK SALON Saat 20:00

İZMİR SÖYLEŞİ VE ETKİNLİKLER:

Açılış 2 Mayıs 2010 Saat 19:30 İsmet İnönü Kültür Merkezi KONUK OYUNCULAR:ECE USLU,JANSET
Derya Durmazın sunumuyla AÇILIŞ FİLMİ TEKEL BELGESELİ 60 DK
KONSER GRUP GÜNBERİ

4 Mayıs Salı 2010 Saat 18.10 KIYIYA VURAN TAHTA VALİZ Filmin yönetmeni Tahsin İŞBİLEN ile söyleşi
Belgesel Sinema ve Toplumsal Bellek Yer: Ahmet Piriştina Kent Arşivi ve Müzesi

*5 Mayıs Çarşamba 2010 saat 19.00 SÖYLEŞİ: Konu: Güvencesizlik ve Güvencesizliğe Karşı Örgütlenme

Konuşmacı:Tufan Sertlek (Devrimci Sağlık İşçileri Sendikası Genel Sekreteri)

*7 Mayıs Cuma 2010 saat 19.30 D FİLMİNİN GALASI

Saat 21.10 Söyleşi: Filmin Yönetmeni Metin Yeğin İle Söyleşi
Yer: İsmet İnönü Sanat Merkezi Kültür Park

EMEK VE HAK ARAMA MÜCADELESİNDE FOTOĞRAFIN DÜNÜ VE BUGÜNÜ PANEL PROGRAMI

1. Panel (8 Mayıs Cumartesi / 11:00 – 13:00)
Katılımcılar; FERYAL SAYGILIGİL, GÜLİZ SAĞLAM, NİLGÜN YURDALAN, MEHMET ÖZER
Desa, Novamed ve Tekel İşçi Direnişlerinde Fotoğraf ve Video Kullanımı – bir model tartışması

2. Panel (8 Mayıs Cumartesi / 14:00 – 16:00)
Katılımcılar; AHMET ŞIK, FİKRET İLKİZ, KUTUP DALGAKIRAN, UĞUR KAVAS
Kadrolu ve serbest çalışan foto-muhabirlerinin Örgütlenme Sorunu – dernekler ve sendikalar.
Geçmişte ve günümüzde foto muhabirlerinin örgütlenme sorunu – dernekler ve sendikalar
Foto muhabirlerinin iş koşulları, ekonomik, sosyal güvenlik ve telif hakları.
Ana akım medyanın fotoğrafa, foto muhabirine ve fotoğraf teknolojisine yaklaşımı

3. Panel (9 Mayıs Pazar/ 11:00 – 13:00)
Katılımcılar; BEYHAN ÖZDEMİR, TOLGA KORKUT, RAGIP DURAN, YÜCEL TUNCA
Yoksulluğu pornografileştiren fotoğraf anlayışıyla nasıl baş etmeli?
Bir süreç ve durum olarak yoksullaşmayı sorgularken görüntünün imtihanı
Belgesel Fotoğrafçılar, kent yoksullarının içinde yaşadıkları toplumsal hayatın, tahakküm ve sömürü ilişkilerinin, marjinalleştirilme, dışlanma ve kriminalize edilme süreçlerinin farkında mı?
Türkiye’de yoksulların kültürel temsilleri
Bu güne kadar yoksulların kendi anlatımları ve hikâyeleri üzerinden, yoksulluk hallerinin değişik cephelerine dair Belgesel Fotoğrafçıların bir analizi oldu mu?

4. Panel (9 Mayıs Pazar, 14:00 – 16:00)
Katılımcılar; HİLMİ ETİKAN, MURAT YAYKIN, ÖZCAN YURDALAN
Tarihte Belgesel Fotoğrafın İşçi Haklarına Etkisi
Türkiye’de fotoğraf algısı ve Belgesel Fotoğrafın Emek/Hak Arama Ekseninde Etki Gücü
Kapitalist Üretim Biçimi Olarak Sanatın Belgesel Fotoğrafa Müdahalesi
1980 Öncesi işçi sendikalarında fotoğraf ve fotoğrafçılık

Farklı kentlerde sinema atölyelerinin kurulacağı festival sırasında bu yıl da kapsamlı bir festival gazetesi yayınlanacak.

Festivalle ilgili tüm bilgilere, görsellere ve tanıtım videolarına www.iff.org.tr adresinden ulaşmak mümkün.

Ayrıntılı bilgi için:

İstanbul Halkevi:
Telefon: 0212 245 82 65
Fax: 0212 245 70 10
Adres: İstiklal Caddesi, Orhan Adli Apaydın Sokak, No:34, Beyoğlu/İstanbul

Halkevleri Genel Merkezi:
Telefon: 0312 419 27 17
Fax: 0312 419 32 07
Adres: Konur Sokak, No:8/9, Kızılay/Ankara

E-posta: festival@sendika.org Bu e-posta adresini spambotlara karşı korumak için JavaScript desteğini açmalısınız

Cevap Ver

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz