Yılmaz Güney’in Mutlaka İzlemesi Gereken 6 Filmi

Türkiye Sineması’nın “Çirkin Kralı” Yılmaz Güney 1937 yılında doğdu.  47 gibi genç bir yaşta hayatını kaybetmesine rağmen, filmleri, asi kişiliği ve siyasi görüşleriyle, ardında unutulmaz bir yaşam öyküsü bıraktı.

Yönetmen, sinema oyuncusu, senarist ve öykü yazarı Yılmaz Güney Türkiye Sineması’na çok şey kattan toplumsal gerçekçi sinemayla ezilenin, susanın ve ötekileştirilenin hep yanında durdu. Özellikle “Çirkin Kral” dönemi sonrasında çektiği, yurt içi ve yurt dışında tanınmasını sağlayan Cannes ödüllü “Yol”, “Sürü”, “Umut” gibi filmleriyle zirveye çıkardı.

Sinema ve yazın hayatının en verimli yıllarını cezaevlerinde geçiren Güney’in sanat yaşamını sayılarla ifade edecek olursak ortaya şöyle bir tablo çıkıyor: 114 filmde oyunculuk ( porno izle ), 26 filmde yönetmenlik, 15 filmde yapımcılık, 64 filmde ise senaristlik yaptı. Ayrıca bir filmin yazarı “Düzen (1978)” olup, bir filmin de “Yol, (1981)” kurgusunu yaptı.
1984’te mide kanserinden vefat eden Yılmaz Güney, son yıllarını Paris’te geçirdi. Mezarı da, Paris’teki Père Lachaise Mezarlığı’nda bulunuyor.

 

Yorum yapın

Daha fazla Foto Galeri, Sinema Film Tiyatro
Ercan Kesal’a göre ‘En İyi 10 Türk Filmi’

Hürriyet Kelebek'in Mart ayı 2017 yılında yönetmen, oyuncu, yapımcı ve...

Kapat