Aşık Veysel’in Kendi Sesinden Hayatı ve Türküleri


Veysel Şatıroğlu veya bilinen adıyla Âşık Veysel 25 Ekim 1894 yılında Sivas ili Şarkışla ilçesinin Sivrialan köyünde çiftçi bir ailenin çocuğu olarak doğdu. 7 yaşında geçirdiği çiçek hastalığı sonucunda bir gözünü diğerini ise bir değneğin batması sonucunda kaybetti. Babasının, Âşık Veysel’e oyalanması için aldığı sazla önce başka ozanların türkülerini çalmaya başladı.1933 yılında tanıştığı Ahmet Kutsi Tecer’in teşvikleriyle kendi sözlerini yazıp söylemeye başladı.

Âşık geleneğinin son büyük temsilcilerinden olan Âşık Veysel, bir dönem yurdu dolaşarak Köy Enstitüleri’nde saz hocalığı yaptı. 1965 yılında özel kanunla maaş bağlandı. 1970’li yıllarda Hümeyra, Fikret Kızılok, Esin Afşar gibi bazı müzisyenler Âşık Veysel’in deyişlerini düzenleyerek yaygınlaşmasını sağladı. Şarkışla’da her yıl adına şenlikler yapılır.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Eserlerinde Türkçe’si yalındır. Dili ustalıkla kullanır. Yaşama sevinciyle hüzün, iyimserlikle umutsuzluk şiirlerinde iç içeydi. Doğa, toplumsal olaylar, din ve siyasete ince eleştiriler yönelttiği şiirleri de vardır. Şiirleri, Deyişler (1944) , Sazımdan Sesler (1950) , Dostlar Beni Hatırlasın (1970) isimli kitaplarında toplandı. Ölümünden sonra Bütün Şiirleri (1984) adıyla eserleri tekrar yayınlandı.

Aşık Veysel’in Kendi Sesinden Hayatı ve Türküleri” üzerine 87 yorum

  1. çok hoş aşık veyselın turkuleri başta ünlü türküsu
    uzunince bi yoldayım sonra benim en sebdigim türkü kara toprak

  2. aşık veyse geçmşin en büyük ozanarından biriydi iyi bir insanmış onu lutfen sevip saygı duyup anmaıyız

  3. Aşık Veysel Satıroğlu en büyük ozanlarımızdan biri.Hayatındaki zorluklarından dolayı hiçbir zaman yılmamış,bizlere Dostlar beni hatırlasın,Uzun İnce Bir Yoldayım gibi birçok türkü,şiir armağan etmiştir.Aşık Veysel Satıroğlu gibi halk şairleri zor bulunur.

  4. aşik veysel tükiyenin sanatkar babası adamın dibisin veysel baba sesinin hastasıyız senin gibi sanaçı tanımam efsane dedem gitin yerde alah yardımcın olsun aşık dedem

  5. Aşık veysel söylediği her kelimesinden bir mana, attığı her adımdan bir sevgiye giden yolun olduğunu gösteren üstadımızı aşığımızı elbette unutmayacağız unutturmayacağız. nur içinde yatsın.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Musa Baki ‘Na Dina’ (Bu Dünya) adlı ilk albümü ile cafrande.org’ta
Kapat