Aşık Veysel’in Hayatı, Konuşmaları ve Bütün Türküleri / Aşık Veysel Klasikleri cafrande.org’ta

Aşık Veysel
Aşık Veysel ŞATIROĞLU: Aşıklık geleneğinin unutulmaya yüz tuttuğu bir zamanda ortaya çıkan ve 20. yüzyıl  Halk Şiirinin önde gelen siması olarak kendini kabul ettiren Aşık Veysel Şatıroğlu, 1894 yılında Sivas İli Şarkışla İlçesinin Sivrialan Köyünde Dünyaya gelmiştir. Babası Karaca Ahmet, Annesi Gülizar Hatundur. Yedi yaşına kadar akranları gibi sağlam ve gürbüz olan Veysel bu yaşta yakalandığı çiçek hastalığı sonucu gözlerini kaybeder.


Sonraki şarkıya geçmek için >| şarkı seçmek için [>] işaretine basınız.

Karanlık ve ızdırapla tanışan Veyseli düştüğü boşluktan kurtarmaya çalışan Baba Karaca Ahmet, oğlunu 10 yaşında bağlama ile tanıştırır. İlk dersini köylüleri Molla Hüseyinden daha sonra da baba dostu Çamşıhlı Ali Ağadan alan Veysel 1933 yılına kadar Pirsultan Abdal, Aşık Kerem, Karacaoğlan, Yunus Emre ve Emrah gibi tanınmış ustaların eserlerini çalıp söyler. Yıllar geçmektedir. 1919 yılında 25 yaşında ilk evliliğini yapar. İki yıl aradan sonra annesi ve babasını kısa aralıklarla kaybetmesi onu derin acılara ve çaresizliğe sürükler. Sonrasında eşinin de kendisini terketmesiyle Veysel daha da yıkılır. 1921 yılında hayatını ikinci eşi Gülizar Hanımla birleştiren genç Veyselin bu evliliğinden ikisi erkek altı çocuğu olur.

Ömrü yoksulluk ve çilelerle geçen Veysel, köyünden ilk defa ayrıldığı 1933 yılında Sivas Aşıklar Bayramına katılır. “Türkiyenin İhyası Hazreti Gazi” Şiiriyle dikkat çeker. Ahmet Kutsi Tecerin ilgisine mazhar olan Veysel, Köy Enstitülerinde bir süre saz öğretmenliği yapar. Bu yıllar hasret şiirlerinin birikimini oluşturur.

Şiirlerinde insan sevgisi ve kardeşlik  mesajları veren, bilim ve teknolojiyi önemseyip benimseyen Veysel, özünde ve sözünde samimidir. Karanlıklar dünyasından aydınlıklar çıkarırken sevecendir. Sadık yarim dediği kara toprakta yeşerttikleriyle murada eren Veysel, bilinçli bir ziraatçidir.

Aşık Veysel 21 Mart 1973 tarihinde sadık yari kara toprakla kucaklaşarak aramızdan ayrılmıştır.


Aşık Veysel Fotoğrafları eşliğinde Ötme bülbül dertli dertli türküsü.
Kendi sesinden hayatını dinlemek  için burayı tıklayınız

 

Aşık Veysel’in Hayatı, Konuşmaları ve Bütün Türküleri / Aşık Veysel Klasikleri cafrande.org’ta” üzerine 39 yorum

  1. çok güzel aşık veysel kalbimizde yaşıyorsun.ders icabı araştırdım süper türküleri varmış özellikle kara toprak

  2. Doslar seni hiç unutmayacak.Ölüm süz eserlerinle hep bizimle sin.Mekanın cennet olsun.

  3. sizi dinlemeye doymuyorum bir derya gibisiniz. Günümğze seslenmişsiniz içimi yakıyor her kelimeniz. Saygı ile zatalinize eğilerek ALLAHtan rahmet diliyorum

  4. Bence çok güzel yorumlanmış.çok begnemdım.Yazan eller dert görmesin.

  5. aşık veysel türküleri öyele güzelki saki isan derdini unutuyor ya arkadaş aşıık veyseli çok seviyom ve kalbimizde yaşıyor:(:(…

  6. çok harika türküleri var. ödevime çok yardımcı oldu teşekkürler.

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Akıl ile erişilemeyen hakikatlere sezgiyle ulaşma inancı olarak; Tasavvuf – Orhan Hançerlioğlu
Kapat