Bu Kategorideki Konular

25
Nis

Gabriel Garcia MarquezMeksika’da üç kez diktatör olan general Antonio Lopez de Santana, «Pasta Savaşı» diye adlandırılan savaşta yitirdiği sağ bacağı için görkemli bir cenaze töreni düzenlediydi. General Garcia Moreno, on altı yıl boyunca Ekvador’u mutlak bir despotlukla yönettikten sonra öldüğünde, cesedi tören üniformaları içinde, göğsü madalyalarla zırhlanmış olarak başkanlık koltuğuna oturtuldu ve başında nöbete duruldu. General Maximiliano Hernández Martinez, EI Salvador’un, barbar bir kıyımda otuz bin köylüyü ortadan kaldırtan bu mutasavvıf despotu, zehirli yiyecekleri saptamak üzere bir saat icadetmişti ve bir sarılık salgınını altedebilmek için de sokak lambalarının kırmızı kağıtla kaplanmasını buyurdu. Devamı »

Toplam okunma (4427) Bugün(4427) Son okunma tarihi (25 April 2014)

, , ,

21
Nis

Zahit Atam“Bir yanda, insanlık tarihinin hiçbir devresinde akıllardan bile geçmeyen endüstriyel ve bilimsel güçler hayata geçirilmiş. Öte yanda, Roma İmparatorluğunun son anlarının dehşetini kat be kat aşan çürüme belirtileri var. Yaşadığımız günlerde, her şey kendi karşıtına gebe görünüyor. İnsan emeğini azaltmak ve verimlileştirmek gibi harika bir güç bahşedilmiş olan makinelere aç açına sahip oluyor, onlar için çalışıp duruyoruz. Yepyeni servet kaynakları, meşum bir büyüye ihtiyaç doğuran kaynaklara dönüşüveriyor. Sanatın zaferleri kişiliğin yitirilmesi, insan öteki insanlara ya da kendi lanetine köle oluyor. Bilimin saf ışığı bile, etrafı cehaletin karanlığıyla kaplanmadıkça parlayamaz gibi görünüyor. Tüm icatlarımız ve ilerlememiz, sonuçta sanki maddi güçlere zihinsel bir güç bağışlayıp insan hayatını maddi bir güce çeviriyor.” Karl Marx, Halkın Gazetesinin Yıldönümünde konuşma
Savaşlar için paraları var ama fakirleri doyuramıyorlar.Devamı »

Toplam okunma (10428) Bugün(5) Son okunma tarihi (25 April 2014)

, , , , , ,

20
Nis

Fikret-Başkaya“Umudun iki güzel kızı vardır. İsimleri öfke ve cesarettir: Öfke şeylerin oldukları gibi kalmasını, cesaret öyle kalmamasını ister…”*
Kapitalizm Neden Sürdürülebilir Değildir?
Kapitalizm hakkında biraz bilgi sahibi olanın, onun neden absürd bir sistem olduğunu farketmesi zor değildir. Türkçe’ye de geçmiş Fransızca absurde, saçma olarak çevriliyor ama anlamı yeterince karşıladığını söylemek mümkün değildir. Kapitalizm absürd bir sistemdir demekle, kapitalizm saçma bir sistemdir demek aynı şey değil. Zira saçma, absürdün yanında mâsum kalıyor. İlerleyen sayfalarda kapitalizmin mantığına, dinamiklerine ve temel eğilimlerine dair söyleceklerimiz, ne demek istediğimize açıklık getirecektir. Gerçi kapitalizm absürd bir sistem ama her halde onun insanlığın normal hâli sayılması daha da absürddür. Devamı »

Toplam okunma (11241) Bugün(5) Son okunma tarihi (25 April 2014)

, , , , ,

15
Nis

Suriye
ABD’nin Dışişleri Bakanı John Kerry ve Birleşmiş Milletler büyükelçisi Samantha Power, Suriyeli isyancılara daha fazla destek verilmesi için zorluyorlar. Bu, Suriye silahlı muhalefetinin, her zamankinden daha çok, inançları ve yöntemleriyle El Kaide’ye benzer cihatçıların hakimiyetinde olduğu yönündeki güçlü kanıtlara rağmen böyle. Kuzey Suriye’de, Lazkiye çevresinde ilk başta bir ölçüde başarılı olan son isyancı saldırısına, Çeçen ve Faslı cihatçılar önderlik ediyordu. Devamı »

Toplam okunma (8573) Bugün(1) Son okunma tarihi (25 April 2014)

, , , , , , ,

12
Nis

Gençay GürsoyBaşaktörün oyun üslubu birçok yönüyle, siyaset sahnesine çıktığı ilk yıllardan beri, içinde yetiştiği İslamî biat kültürünün temel özelliklerini yansıtıyordu. Erbakan’ın “rahle-i tedris”inden geçerken, onun en sadık talebelerinden biriydi. İktidar ve güç uğruna ustasının arkasından siyaset çevirmek en son ondan beklenirdi. Zamanın ruhuna sinmiş neoliberal dünya ahvalini zamanında farkedenlerin içinde o arka sıralardaydı ama fiziği, imam hatip kaynaklı hitabet yeteneği ve her şeyden önemlisi maddi manevi güç sahibi olma konusundaki ihtirası ve iştahı onu hızla ön saflara geçirdi. Kasımpaşa yıllarından, takım yönetme konusunda yeterli deneyimi kazanmıştı. Siyaset bilimi konusundaki teorik zaafiyetinin açıklarını “iş çevirme”, “kolayını bulma” konusundaki gelişmiş refleksleriyle kapatarak hızla liderliğe yükseldi. Devamı »

Toplam okunma (3187) Bugün(0) Son okunma tarihi (25 April 2014)

, , , ,

11
Nis

Samir AminUlusal kurtuluş perspektifine sahip bu tür hareketler, anti-feodal/halkçı ve anti-emperyalist safhanın ötesine geçme dinamiğine sahiptirler- burjuva demokrat değildirler. Dolayısıyla sosyalizme doğru hareketlere dahildirler.
O halde iki sosyalizme doğru hareket ailesini daha yakından tahlil edebiliriz: Emperyalist merkezlerde ortaya çıkıp gelişenler ve egemenlik altındaki Çevrede ortaya çıkanlar. Bu iki hareket ailesi için de hiç bir zaman soyalizme hareket etiketi garanti değildir, fakat potansiyel olarak öyle olma yetenekleri vardır. O halde bunları öyle nitelemenin koşulları ve kriterleri nedir?  Devamı »

Toplam okunma (11007) Bugün(7) Son okunma tarihi (25 April 2014)

, , , , , , , , , , , , ,

Arşivler