Bu Kategorideki Konular

17
Kas

Mustafa Kaya
Daha önce hiçbir gazeteye Ahmet Kaya ile ilgili demeç vermediğini ancak Van, Hakkari ve Yüksekova’da gördüğü binlerce Ahmet Kaya’nın bu fikrini değiştirmesine neden olduğunu belirten Kaya kendi hikayesini ve Ahmet Kaya’nın hikayesinden kesitler anlattı: Devamı »

Toplam okunma (10685) Bugün(2) Son okunma tarihi (23 November 2014)

, , , , , , , ,

14
Kas

Noam ChomskyCihatçılığın Afganistan’ın bir köşesinden Irak ve Suriye’nin geniş bölgelerine sıçramasına yardımcı olan ABD operasyonlarının bugüne dek yarattığı yaygın bir sonuçtur. “ABD yetkilisi: ABD dünyanın önde gelen terörist devletidir ve bununla gurur duymaktadır.”
15 Ekim’de New York Times’ta yayınlanan ve başlığı nazik biçimde “CIA’nın Gizli Yardımlarının Suriyeli Savaşçılara Yardım Hakkında Kuşkuculuğu Tetiklediğine İlişkin Çalışması” [CIA Study of Covert Aid Fueled Skepticism About Helping Syrian Rebels] olarak konulmuş manşet hikayesinin başlığı aslında bu olmalıydı. Makale, CIA’nın ABD’nin yakın zamandaki gizli operasyonlarının etkililiğini belirlemek üzere hazırladığı bir araştırmaya değinmektedir. Beyaz Saray, süregiden politikalar üzerine kısmen yeniden düşünülmesi gerektiğini ortaya koyacak biçimde, başarıların ne yazık ki oldukça nadir olduğuna hükmetmiştir. Devamı »

Toplam okunma (11395) Bugün(12) Son okunma tarihi (22 November 2014)

, , , , , ,

12
Kas

Kafka“Sık sık şaşırdığım tuhaflık şu ki, biz başşehrin bize buyurduklarına sessizce uyarız. Siyaset alanında, asırlar var ki, halkın başını çektiği bir değişiklik görülmüş değildir. Başşehrimizde sayısız imparator değişti, hatta kimi hanedanlar tarihe karıştı, yepyeni hanedanlar hüküm sürmeye başladı, yetmezmiş gibi, geçen asırda başşehrimiz tamamen yıkılıp çok uzağına bir yenisi inşa edildi, sonra o da yıkılıp eski başşehir yeniden kuruldu; bunların birisi bile küçük şehrimizi etkilemedi. Bizim memurlarımız hiç değişmediler, yüksek rütbelileri başşehirden geldiler, orta rütbeliler başşehirden değilse bile şehir dışından, ancak en küçük rütbeliler bizim şehrimizden, bu olsun hiç değişmedi, biz de ötesine karışmadık.” Devamı »

Toplam okunma (5939) Bugün(1) Son okunma tarihi (23 November 2014)

, , , , , , , , , ,

11
Kas

Ahmet İnselPentagon’dan sonra dünyanın ikinci büyük kamu binası. Toplam 65.000 m2. 1100 odası var. Yerin üstünde 12 kat, yerin altında 4 kat. Bir de büyük bir sığınağı var. Berlin’deki ünlü parlamento binası Reichstag’dan beş kat daha büyük. Sadece yerli işçi, mühendis, inşaat ve döşeme malzemesi kullanarak yapılmış. Maliyetinin kamu bütçesini çökerttiği iddia ediliyor. Hem başkanın ailesiyle oturacağı hem de devlet yönetiminin ofis olarak kullanacağı bir saray.
Hayır, Ankara’da Atatürk Orman Çiftliği arazisi üzerinde inşa edilen saray değil bu. Bükreş’te, 1984 yılında Çavuşesku’nun emriyle inşaatına başlanan ve adı o zaman Halkın Evi olan saraydan bahsediyorum. Çavuşesku ve eşi, bu sarayda oturamadılar. 1989’da ordu ve Komünist Parti işbirliğiyle ayaklanma süsü verilen darbeden kaçarlarken yakalandılar ve göstermelik bir mahkemede hemen yargılanıp, idam edildiler. Devamı »

Toplam okunma (10593) Bugün(1) Son okunma tarihi (23 November 2014)

, , , , , , , ,

09
Kas

Eğer devlet gerçekten toplumun, kamunun hizmetinde olsaydı, mesela su özelleştirilir, parayla alınır-satılır mıydı? Bir özel kâr ve kazanç nesnesine dönüştürülür müydü? Hızını alamayıp bir de su vergisi alınır mıydı? Siz kimin suyunu ve ne hakla kime satıyorsunuz denmez miydi? Üstüne üstlük alınan vergi bir de suyu satan kapitaliste “teşvik” adı altında hediye edilir miydi? Hangi insan aklı, hangi mantık suyun özelleştirilmesini, bir kâr aracına dönüştürülmesini haklı gösterebilir? Ortada basbayağı bir insanlık ayıbı, bir insanlık suçu yok mu? Bundan büyük ayıp, bundan büyük suç olur mu?

Devamı »

Toplam okunma (9810) Bugün(2) Son okunma tarihi (23 November 2014)

, , , , , , ,

06
Kas

Albert EinsteinUzun süren hayatım boyunca bütün gücümle elle tutulabilir gerçekliğin yapısını anlamağa çalıştım. İnsanların daha varlıklı olmaları yolunda, haksızlığa ve baskıya karşı, ya da geleneksel insan bağlarının düzelmesi için düzenli bir çaba göstermedim. Yaptığım sadece şuydu: Uzun aralıklarla, susmanın bir suçu paylaşmak ya da yüklenmek olacağı toplumsal çıkmazlar ve mutsuzluklar karşısında açıkça ne düşündüğümü bildirdim. Böyle durumların son yıllarda gittikçe çoğaldığı açıkça ortada, ama elbet bunun suçlusu olan da ben değilim. Devamı »

Toplam okunma (9644) Bugün(0) Son okunma tarihi (23 November 2014)

, , ,

05
Kas

Ahmet NesinSatırlarıma nereden başlayacağımı ben de bilmiyorum Erdoğan, bu ev ödevi gibi bişey oldu benim için. Kırk yıl düşünsem senin madencilerin annelerine ve yakınlarına “Keşke bana mektup yazsaydınız…” diyeceğin aklıma gelmezdi, Ne yalan söyleyeyim ben yanılttın ya, işte o yüzden yazıyorum bu mektubu Erdoğan.
Esasında bu mektubu 2-3 ay önce olsaydı yazmazdım ama şimdi cumhurbaşkanı oldun ya, bağımsız olman gerekir ya ondan yazıyorum. Önce cumhurbaşkanı olman önemli, yoksa sen daha tehlikeli olacaktın, ne demek cumhurbaşkanı olmak, cumhurun başına oturmak, yani halkın başına oturmak demektir. Devamı »

Toplam okunma (9077) Bugün(1) Son okunma tarihi (23 November 2014)

, , ,

01
Kas

Prof. Henri J. BarkeyKobanê direnişinde görülen önemli bir sosyal konu; direnişin efsanevi karakterinin yanı sıra, direniş hareketinin oldukça benzersiz bir yanı daha var: Kentin savunması mücadelesinde Kürt kadının rolü. Kadınları köleleştiren, tepeden tırnağa kara bir örtü içine sokan İslam devleti örgütüyle (IŞİD) mukayese edildiğinde, erkeklerle aynı saflarda vatan savunması mücadelesi vererek ölen çok sayıda kadının olduğu Suriye Kürtleri Demokratik Birlik Partisinin (PYD) bu özelliği bilhassa dikkat çekici bir durumdur. Sosyal medya üzerinden ve geleneksel medya kuruluşları yayınlarında, yurt savunma cephesinde ereklerin yanında saf tutan Kürt kadınlarının gösterdikleri kahramanlık ve fedakârlık hikâyelerine yer veriliyor. Devamı »

Toplam okunma (12151) Bugün(5) Son okunma tarihi (22 November 2014)

, , , , , , ,

Arşivler


more info