Bu Kategorideki Konular

21
Ara

Fikret-BaşkayaKapitalist toplumda eğitim, ‘küreselleşme’ denilen son dönem öncesinde başlıca dört işlev görüyordu: 1. Geçerli ‘eğitim literatüründe’ kibarca sosyalleşme denilen, genç nesilleri uysal, itaatkâr. disiplinli, ‘kibar’ tüketiciler, kredi kartı kullanabilir ‘sayın seyirciler’, durumuna getirmek; 2. Devletin ideolojik aygıtı işlevi görmek, başka bir ifade ile, egemen sınıfın meşruluğuna ve değişmezliğine kitleleri inandırmak, genç nesillerin beyinlerini gerçek dışı safsatalar ve yalanlarla doldurup, onları düşünemez, muhakeme edemez, soru soramaz, gerçekle-yalan, doğruyla-yanlış arasında ayrım yapamayan, apolitik, pasif- edilgen unsurlar, velhasıl gönüllü köleler durumuna getirmek. İnsanları devletin kutsallığına ve değişmezliğine inandırmak; 3. Toplumsal eşitsizlikleri meşrulaştırıp kabullendirmek…. Devamı »

Toplam okunma (12480) Bugün(12480) Son okunma tarihi (21 December 2014)

, , ,

18
Ara

Ahmet Nesin1915’te 1 milyondan fazla Ermeni ülkeden kovularak öldürüldü,
1920’de Kurtuluş Savaşı’na destek vermek ve Türkiye’ye gelmek için yola çıkan TKP’li Mustafa Suphi ve 14 arkadaşı boğuldu,
1938’de Dersim katliamı yapıldı,
1938’de Nazım Hikmet ve Hikmet Kıvılcımlı hapsedildi,
Kemal Tahir 1938’de donanma davasından tutuklanıp 12 yıl hapis yattı,
1942’de ağır varlık vergisi kondu ve gayri Müslümlerin işyerleri el değiştirilerek sürgün edildi,
Aziz Nesin 1947’den itibaren ölene dek toplam 5,5 yıl hapis yattı,
1948’de Sabahattin Ali öldürüldü,
1951’de Nazım Türk vatandaşlığından çıkarıldı, Devamı »

Toplam okunma (10018) Bugün(93) Son okunma tarihi (21 December 2014)

, , , , ,

11
Ara

KafkaSavaş sonrasında toplanan o çok sayıdaki uluslararası konferanslardan konuşuyorduk.
Kafka şöyle dedi: «Bu büyük siyasal toplantılar, pek bayağı kafeterya toplantıları düzeyinde. Konferansa katılanlar elden geldiğince az şey söylemek için pek çok şey konuşuyor ve avazları çıktığı kadar bağırıyorlar. Gürültülü patırtılı bir suskunluk adeta. Gerçekten doğru ve ilginç olan şey ise, tek bir sözcükle değinilmeyen arka plandaki işlerdir.»
«Demek sizce basın doğru’nun hizmetinde çalışmıyor.
Kafka’nın ağzının köşeleri acılı bir gülümsemeyle büzüldü.
«Doğru denilen şey, yaşamın parayla satın alınamayan az sayıdaki gerçekten büyük ve değerli nesnelerinden biridir. Tıpkı sevgi ya da güzellik gibi armağan edilir insana. Gazete ise ticaret konusu yapılan bir maldan başka şey değildir.» Devamı »

Toplam okunma (7104) Bugün(11) Son okunma tarihi (21 December 2014)

, , , , ,

10
Ara

Fikret-BaşkayaKapitalizm demek, canlı olan ne varsa ölü metalara dönüştürmek demektir. Zira, kâr etmenin ve kârı büyütmenin başkaca bir yolu yoktur. Bu yüzden kapitalist üretim tarzı bir kadavra medeniyetidir. Ölü metalar medeniyetidir. Mesela, kapitalist için ağacın kesilmiş olanı makbuldür. Dünya neden giderek koca bir çöle dönüşüyor sanıyorsunuz? İçtiğimiz sudan kâr etmenin yolu onu metalaştırmak, şeyleştirmek, parayla alınır-satılır bir nesneye indirgemekten geçer. Sermayenin mantığı, çiftçinin kendi tavuğunun yumurtasını yemesini, kendi ineğinin sütün içmesini kabul etmez? Onlara sütü ve yumurtayı satması gerekir. Devamı »

Toplam okunma (11522) Bugün(14) Son okunma tarihi (21 December 2014)

, , , ,

09
Ara

Ümit KumcuoğluBu hafta sonu birkaç yayın organında Anayasa Mahkemesi’ne genel seçimlerdeki yüzde 10 barajıyla ilgili bireysel başvurular yapıldığı ve mahkemenin bunları 2-3 hafta içinde karara bağlayacağına dair haberler yayınlandı.
Anayasa Mahkemesi’nin barajın insan hakları hukuku açısından bir ihlal durumu yarattığına hükmetmesi halinde oldukça karmaşık bir hukuki durum ortaya çıkabilir. Seçim kanununun mevcut maddesi iptal edilmiş olmayacağından, TBMM’nin yeni bir düzenleme yapmaması halinde Yüksek Seçim Kurulu ihlal kararına rağmen eski sistemi devam ettirmek zorunda kalabilir. Anayasa’nın 67.maddesi gereği seçim kanunlarında seçime bir yıldan az kala yapılan değişiklikler ilk seçimde uygulanamayacağından TBMM’nin sadece kanun değişikliği değil Anayasa değişikliği yapması da gerekebilir. Devamı »

Toplam okunma (6592) Bugün(5) Son okunma tarihi (21 December 2014)

, , , , ,

05
Ara

Yavuz BingölNe diyelim Yavuz Bingöl yalakalıkta çıtayı baya bir yükseltti. Son olarak Berkin Elvan’ın annesi Gülsüm Elvan’ı yuhalatmayı savunma seviyesine bile geldi.
Berkin, Gezi süreçleri sırasında polis tarafından vurulmuş, 269 gün yoğun bakımda kalmış ve yaşam savaşını kaybetmişti. Berkin 15 yaşındayken 16 kiloda hayatını kaybetti. Berkin hepimizin gözü önünde katledildi! Berkin içimizin acısı, sorulmamış hesabımız…
Yavuz Bingöl ise Gezi sırasında AKP’nin büyük bir şaşaa ile örgütlediği iftar yemeğine katılmak, zamanının başbakanı şimdinin cumhurbaşkanı RTE ile samimi görüntüler vermekle yetinemedi. Ve aynen şöyle dedi : “Sokaklarda, ölmüş annesine küfredildiği zaman ertesi gün o da Berkin Elvan’ın annesini yuhalattı. Bu çok insani bir şey.” Devamı »

Toplam okunma (9073) Bugün(1) Son okunma tarihi (21 December 2014)

, , ,

26
Kas

Osman Tiftikçi
“II. Abdülhamit’i tarihimizin en büyük gericisi olarak bilir. AKP iktidarı ve T. Erdoğan Abdülhamit’in bile gerisine düşmüştür. Abdülhamit bugünkü eğitim sistemini kuran kişiydi. Abdülhamit medrese mezunlarına bürokraside iş vermiyordu. Memur olmak için Mülkiyeyi bitirmiş olmak gerekirdi. Askeri okullarda eğitim dini değildi. Medreseler fiili olarak eğitim sisteminin dışına çıkmıştı. Şimdi tam tersi yapılarak eğitim tümden dînî  hale getirilmeye çalışılıyor. Neredeyse her iki okuldan biri imam hatip.” Devamı »

Toplam okunma (13122) Bugün(6) Son okunma tarihi (21 December 2014)

, , , , , , , ,

24
Kas

Taksim anıtı
“Bugün olsa yine aynı katliamı yaparız!..” diyen  Bahçeli’yle aynı dili konuşuyorsun Devamı »

Toplam okunma (12857) Bugün(7) Son okunma tarihi (21 December 2014)

, , , , ,

Arşivler