Bu Kategorideki Konular

20
Nis

Fikret-Başkaya“Umudun iki güzel kızı vardır. İsimleri öfke ve cesarettir: Öfke şeylerin oldukları gibi kalmasını, cesaret öyle kalmamasını ister…”*
Kapitalizm Neden Sürdürülebilir Değildir?
Kapitalizm hakkında biraz bilgi sahibi olanın, onun neden absürd bir sistem olduğunu farketmesi zor değildir. Türkçe’ye de geçmiş Fransızca absurde, saçma olarak çevriliyor ama anlamı yeterince karşıladığını söylemek mümkün değildir. Kapitalizm absürd bir sistemdir demekle, kapitalizm saçma bir sistemdir demek aynı şey değil. Zira saçma, absürdün yanında mâsum kalıyor. İlerleyen sayfalarda kapitalizmin mantığına, dinamiklerine ve temel eğilimlerine dair söyleceklerimiz, ne demek istediğimize açıklık getirecektir. Gerçi kapitalizm absürd bir sistem ama her halde onun insanlığın normal hâli sayılması daha da absürddür. Devamı »

Toplam okunma (10902) Bugün(50) Son okunma tarihi (21 April 2014)

, , , , ,

15
Nis

Suriye
ABD’nin Dışişleri Bakanı John Kerry ve Birleşmiş Milletler büyükelçisi Samantha Power, Suriyeli isyancılara daha fazla destek verilmesi için zorluyorlar. Bu, Suriye silahlı muhalefetinin, her zamankinden daha çok, inançları ve yöntemleriyle El Kaide’ye benzer cihatçıların hakimiyetinde olduğu yönündeki güçlü kanıtlara rağmen böyle. Kuzey Suriye’de, Lazkiye çevresinde ilk başta bir ölçüde başarılı olan son isyancı saldırısına, Çeçen ve Faslı cihatçılar önderlik ediyordu. Devamı »

Toplam okunma (8549) Bugün(3) Son okunma tarihi (21 April 2014)

, , , , , , ,

12
Nis

Gençay GürsoyBaşaktörün oyun üslubu birçok yönüyle, siyaset sahnesine çıktığı ilk yıllardan beri, içinde yetiştiği İslamî biat kültürünün temel özelliklerini yansıtıyordu. Erbakan’ın “rahle-i tedris”inden geçerken, onun en sadık talebelerinden biriydi. İktidar ve güç uğruna ustasının arkasından siyaset çevirmek en son ondan beklenirdi. Zamanın ruhuna sinmiş neoliberal dünya ahvalini zamanında farkedenlerin içinde o arka sıralardaydı ama fiziği, imam hatip kaynaklı hitabet yeteneği ve her şeyden önemlisi maddi manevi güç sahibi olma konusundaki ihtirası ve iştahı onu hızla ön saflara geçirdi. Kasımpaşa yıllarından, takım yönetme konusunda yeterli deneyimi kazanmıştı. Siyaset bilimi konusundaki teorik zaafiyetinin açıklarını “iş çevirme”, “kolayını bulma” konusundaki gelişmiş refleksleriyle kapatarak hızla liderliğe yükseldi. Devamı »

Toplam okunma (3160) Bugün(3) Son okunma tarihi (21 April 2014)

, , , ,

11
Nis

Samir AminUlusal kurtuluş perspektifine sahip bu tür hareketler, anti-feodal/halkçı ve anti-emperyalist safhanın ötesine geçme dinamiğine sahiptirler- burjuva demokrat değildirler. Dolayısıyla sosyalizme doğru hareketlere dahildirler.
O halde iki sosyalizme doğru hareket ailesini daha yakından tahlil edebiliriz: Emperyalist merkezlerde ortaya çıkıp gelişenler ve egemenlik altındaki Çevrede ortaya çıkanlar. Bu iki hareket ailesi için de hiç bir zaman soyalizme hareket etiketi garanti değildir, fakat potansiyel olarak öyle olma yetenekleri vardır. O halde bunları öyle nitelemenin koşulları ve kriterleri nedir?  Devamı »

Toplam okunma (10897) Bugün(9) Son okunma tarihi (21 April 2014)

, , , , , , , , , , , , ,

09
Nis

Ahmet NesinDiyelim ki Ankara’da yaşıyorum ve AKP’den kurtulmak isteyen bir sosyalistim. Aynen dediğiniz gibi oy vereceğim partinin kazanma şansı yok ama CHP’nin bu şansı var. CHP’nin adayına bakıyorum, Kahramanmaraş katliamının sanığı, yılların ülkücüsü, yani yıllarca arkadaşlarımı, yoldaşlarımı öldürmek için fırsat kollayan, can atan insanlardan birisi. Hadi bakalım, siz siz olun da oy verin.
Siz bana küfrederken Doğan Öz’ün, Kemal Türkler’in, Abdi İpekçi’nin, Ankara’da öldürülen 7 TİP’li gencin, Istanbul Üniversitesi önünde bombalanan yoldaşlarımın katillerine oy vermemi istediniz.
Benim ne dünya görüşüm ne de midem bu kadarını kaldırmıyor sevgili sosyal demokrat kardeşler. Ben Alaattin Çakıcı’nın, Mehmet Ali Ağca’nın, Abdullah Çatlı’nın dava arkadaşlarına bu kadar kolay kamda silip de oy veremem. Devamı »

Toplam okunma (13505) Bugün(6) Son okunma tarihi (21 April 2014)

, , , , , , , ,

01
Nis

tayip erdoganZor zamanlardan geçiyoruz. Sadece sosyal medyada değil, anaakım medyada da bir telaş, belirsizlik ve şaşkınlık var. Sokak, zaten, alabildiğine hareketli, karmaşık ve kafa karıştırıcı. Takvim yapraklarında çeşitli tarihleri belirleyip kilitleniyoruz: Berkin Elvan’ın içimizi titreten cenazesi, Başbakan Erdoğan’ın nefret saçtığı konuşmaları, Fethullah Gülen’in bedduaları, art arda sökün eden “tape”ler ve tabii ki 30 Mart seçimleri… Hayatımız, ki izin verirseniz buna Türkiye gündemine kilitlenip kalmış bizim gibi diaspora sakinlerini de ekleyelim, daimî bir olağanüstü halde, hiç olmadığı kadar hızlı ve yorucu biçimde akıyor. Geçen gün gördüğümüz bir tweet şöyle diyordu: “Artık direnmek değil, yaşamak istiyorum.” Devamı »

Toplam okunma (11440) Bugün(7) Son okunma tarihi (21 April 2014)

, , , , , , , , , , , , , , , ,

Arşivler