Bu Kategorideki Konular

20
Eki

kürt kadınlarDünya medyasında pek çokları panik içinde, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) diye bilinen grubun Bağdat kapılarına dayandığı sonucuna varmış gibi gözüküyor. IŞİD, her zaman için Irak’ın belâlı “vahşi Batısı” olmuş olan Anbar eyaletinde çarpıcı başarılar elde etti ve Anbar da Bağdat’ın hemen yakınında. Öyleyse, bir sonra düşecek olan hedef Bağdat. ABD Başkanı Obama’nın Salı günü IŞİD’e karşı başvurulacak strateji ve taktikleri koordine etmek üzere 21 ülkenin savunma yetkililerini Andrews Hava Kuvvetleri Üssünde âcil konferansa çağırmış olması da muhtemelen bundan bağımsız değil. Devamı »

Toplam okunma (581) Bugün(275) Son okunma tarihi (20 October 2014)

, , , , , , ,

17
Eki

Suphi Nejat AğırnaslıIŞİD’e karşı savaşırken Kobani’de 5 Ekim günü yaşamını yitiren Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nden mezun olan sosyolog-çevirmen Suphi Nejat Ağırnaslı (Paramaz Kızılbaş), Kobani’ye  gitmeden önce ailesi ve dostlarına bıraktığı mektupta, “Sıradan bir genç olarak sıradan çelişkilerden dolayı, sadece bir tercihte bulundum; her şeyden önce bu tercihi kendim için yaptım” diyor. Bir bölümü, Boğaziçi Üniversitesi’nde düzenlenen anma etkinliğinde okunan mektubu: “Türkiye’nin batısında sıradan emekçi insanların hayatını büyüleyecek, sıradan kahramanlar çıkaracak büyük bir çıkışın tohumlarını, hakikat arayışçılığının öncü ve artçı örgütünü yaratmanız dileğiyle” bitiriyor.  Devamı »

Toplam okunma (11368) Bugün(39) Son okunma tarihi (20 October 2014)

, , , , ,

17
Eki

friedrich-nietzscheNietzsche, Böyle Buyurdu Zerdüşt kitabında zamanındaki kulaklara göre ağız olmadığını kendisinin daha sonraki kuşaklar tarafından anlaşılacağını söyler. Özellikle yüzyıl sonra anlaşılacağını yazmış olması gerçekleşen bir kehanet olarak görülebilir. Elbette tek tek filozoflarda Nietsche’nin çalışmalarını değerlendirenler olmuştur. Fakat asıl olarak Nietzsche 20. yüzyılın ikinci yarısından itibaren genel bir ilginin konusu olur ve  felsefeciler tarafından her anlamda değerlendirilmeye başlanır. Onun perspektivizmi, tarihselciliği, bilgi/iktidar düşüncesi, dil’i kavrayış biçimi yeniden farklı anlam katmanlarıyla değerlendirilmeye başlanmıştır. Günümüzde ise Nietzsche en derin teorik tartışmalardan en sıradan sohbetlere kadar herkesin dilindeki isimlerden biri haline gelmiş bulunmaktadır. Nietzsche’nin kendi istediği anlamda anlaşılıp anlaşılmadığı tartışmalı olmakla birlikte belirttiği zamanda kendisine pek çok kulak verenin ortaya çıktığı kesindir. Ancak devlet ve bayrak ile ilgi “Benim için bayrağın tuvalet kâğıdı kadar değeri yok. Tuvalet kâğıdı hiç değilse bir işe yarıyor…” gibi sözlerinin anlaşılması için yüz değil ikiyüz yıla ihtiyaç olduğunu söylememiz gerekiyor. Devamı »

Toplam okunma (9526) Bugün(50) Son okunma tarihi (20 October 2014)

, , , , , , , , ,

16
Eki

linda bukowskiEn Kısa Andır Mucize
yalnız kalmaktan daha kötü
şeyler de vardır hayatta
ama genellikle
bir ömür alır bunun
farkına varmak
o zaman da
çok geçtir
ve çok geçten
daha kötü
bir şey yoktur
hayatta….. Devamı »

Toplam okunma (15385) Bugün(46) Son okunma tarihi (20 October 2014)

, , , , ,

15
Eki

ragip duranSizin hiç kafanızı kopardılar mı?
Türk Medyasında Kobane Direnişi ve Çarpıtmalar

İktidar yanlısı gazete ve televizyonlar, medyatik gerçeği kurarken, ‘IŞİD iyi, PKK kötü’, ‘Biz şahane, HDP berbat’ imajını sunuyor. Bu arada yüzbir gerçeği gizliyor. En vahimi de nefret söylemiyle Kürt düşmanlığını kışkırtıyor.
Türk egemen medyası, adı üzerinde egemenlerin, hatta egemenin medyası. Bu nedenle egemenlerin medyasında, yayınlananları, yayınlanmayanları taradığımızda, iktidarın düşüncelerini, siyasetlerini hatta açık-gizli niyetlerini okumak mümkün. Bunu yaparken sadece egemenlerin demeçlerini incelemek yetmez. Konuya ilişkin haber neden ve nasıl yazıldı? sorusuna da ayrıntılı yanıtlar vermek gerekir. Köşe yazılarının altında yatan mantığı de deşmek lazım. Devamı »

Toplam okunma (9851) Bugün(29) Son okunma tarihi (20 October 2014)

, , , , , , , , , , , , , ,

11
Eki

rojavaRojava Demokratik Özerk Yönetimi Yasama Meclisi, 6 Ocak Rojava’nın Amûdê kentinde toplanarak “Toplumsal Sözleşme”yi (Anayasa) kabul ediyor. Demokratik Özerk Yönetim üç kantondan (Cizîr, Kobanê, Efrîn) oluşur . Sözleşmede Cizîre Kantonu’nda 3 resmi dil (Kürtçe, Arapça, Süryanice) belirlenirken, bölgedeki tüm diğer dillerin öğretilmesi de karar altına alınıyor. Qamişlo, Demokratik Özerk Yönetimi Cizîre Kantonu’nun merkezi olarak tarif edilerek, Kürt, Süryani, Ermeni, Çeçen, Müslüman, Hıristiyan ve Ezidîlerin  ortak yönetimi  ile idare edilmesi karara bağlanıyor.
Yüzde 40 kadın kotasının uygulandığı Rojava Anayasası’nda, kadınlar, gençler ve Süryaniler için pozitif ayrımcılık uygulanıyor. Tüm kurumlarda kadın – erkek eşbaşkanlık sistemi getiriliyor. Cinsler arası her türlü ayrımcılık yasayla ortadan kaldırılıyor. Çocukların çalıştırılması ve evlendirilmesi yasaklanıyor. İşçi hakları korunuyor. Güvenlik, istikrar ve ücretsiz eğitim her vatandaşın hakkı olarak tanımlanıyor. Çevrenin korunmasına öncelik veriliyor.
Söz konusu anayasayı 34 yıldır yönetildiğimiz 12 Eylül darbesinin faşist anayasasıyla kıyaslamanız için yayınlıyoruz. Devamı »

Toplam okunma (9453) Bugün(11) Son okunma tarihi (20 October 2014)

, ,

10
Eki

kobani
Laz, Alevi, Ermeni, Gürcü, Hemşinli örgüt ve aydınlar bir bildiri yayınlayarak, Kobani direnişinin yanında olduklarını duyurarak, “Tarafsızım demek ezenlerden, katillerden, IŞİD’den taraf olmaktır” dedi. Devamı »

Toplam okunma (8983) Bugün(3) Son okunma tarihi (20 October 2014)

, , , ,

Arşivler