Bu Kategorideki Konular

16
Eyl

Fikret-BaşkayaKapitalist çağda, yeni olanın, yeniliğin timsali olan her teknik ilerlemenin ve büyük olanın, mutlaka iyi bir şey olduğuna dair köklü bir inanç geçerlidir. “Yeniyse iyidir” şeklinde genel-geçer bir kabul söz konusu. Bir şeyin “yeni” olması, onun gerçekten ne olduğunu, velhasıl o şeye dair şüpheyi ve tartışmayı, soru sormayı bertaraf ediyor. Mesela “yeni Türkiye” dendi mi, o artık mutlaka “iyi”, “güzel”, “arzulanır” bir şeydir. Asla sorun edilmemesi gerekir. Tabii “yeni” iyiyse, “eski” kötüdür ve “yeniye” itiraz etmek, sorun etmek, tartışmaya açmak kötüyü istemektir, gericiliktir… AKP’nin son dönemdeki “yeni Türkiye” söylemi aslında olup-bitene dair tartışmayı önleme, değilse etkisizleştirme amacı taşıyor. Devamı »

Toplam okunma (9979) Bugün(460) Son okunma tarihi (17 September 2014)

, , ,

13
Eyl

Ahmet Nesin12 Eylül darbesi olalı 34 yıl olmuş ama değişen bişey yok, hâlâ aynı faşist anayasayla ve seçim sistemiyle yönetiliyoruz. Bana kalırsa 12 Eylül darbesine de gerek yoktu ama hem derin devletin hem de ABD’nin alışkanlığı, yapıldı.
Neden gerek yoktu derseniz, o dönemi yaşayanlar çok iyi bilir, darbe olunca ne değişti diye okur ve düşünürseniz solun yok edilmeye çalışılması dışında bişey değişmedi. Biz 12 Eylül faşizminden önce MHP’nin, Ülkücülerin, MSP’nin (AKP’nin geçmişi) ve Akıncıların derin devlet destekli açık faşizmiyle karşı karşıyaydık, darbe oldu ve aracı ortadan çıkartıldı, derin devletle başbaşa bırakıldık. Üstüne üstlük ülkücülere ve akıncılara karşı savunmadaydık, darbeyle birlikte o şansımız da elimizden alındı. Devamı »

Toplam okunma (7799) Bugün(0) Son okunma tarihi (17 September 2014)

, , , ,

09
Eyl

ZizekIŞİD önderi Ebu Bekir El Bağdadi’nin kolunda gösterişli İsviçre saatiyle çekilmiş o bildik fotoğrafı ibretliktir: Mali kaynaklarını ve web üzeriden yürüttüğü propagandayı çok iyi örgütlemiş olsa da, kullandığı bu ileri-modern yöntemlere rağmen IŞİD katı hiyerarşik sınırlar dayatamayacağını görerek öyle çok da tutucu  bir ideolojik-siyasal görüş ortaya koyamamaktadır. Bütün katı, disiplinli, köktendinci görüntü arkasında örgütün yine de bir bocalama halinde olduğunu fark edebiliyoruz: dini kurallar IŞİD milislerinin hareket tarzında sanki temel unsur değil, yalnızca destekleyici bir araç gibidir. Resmiyette Batı sapkınlığına karşı savaşma ideolojisini işlerken, diğer yanda gösterişli orjiler, gasp ve soygunlar, toplu tecavüzler, imansızları işkenceden geçirip katletmek, IŞİD çetelerinin gündelik etkinlikleri arasındadır. Devamı »

Toplam okunma (8926) Bugün(2) Son okunma tarihi (17 September 2014)

, , , ,

27
Ağu

Fikret-BaşkayaAslında dünyada iki tip insan var: Bir yanda “uyurken bile zenginleşmeye devam edenler”, öte yanda çalışacak bir iş bulamayanlar veya iğreti işlere mahkûm olanlar, günde 12-14 saat çalıştığı halde karnını gerektiği gibi doyuramayanlar, ekmek parası uğruna “iş kazası” denilen cinayetlere kurban gidenler… İşte demokrasi oyunun sahnelendiği dünyanın manzarası böyle… Skandal eşitsizliği sorun etmeden açlık ve yoksullukla mücadele edilebilir mi? Bu kadar derin ayrışmaya/bölünmeye/kutuplaşmaya maruz kalmış bir dünyada demokrasiden söz edilebilir mi? Dünya nüfusunun %1’i dünya zenginliğinin yaklaşık yarısına el koyuyor,%8,4’i (393 milyon kişi), dünya toplam servetinin %83,3’üne sahip. Devamı »

Toplam okunma (22178) Bugün(2) Son okunma tarihi (17 September 2014)

, , , ,

29
Tem

Yavuz Bingöl“Beş bin kişiyiz burada/ Kentin bu küçük parçasında/…/ Biri öldü/ Diğerine vurdular/ Asla inanmazdım, bir insanın bir başkasına böyle vuracağına” Az sonra elleri, halkının türkülerini bir daha çalamasın diye, askerler tarafından kırılıp kemikleri un ufak edilecek Victor Jara yazıyordu bunları. Stadyuma toplanıp gözaltına alınmış binlerce insanın arasındaydı. Önce elleri kırıldı, sonra devletin o pislik hıncı dinmemiş olacak ki insanların gözü önünde kurşuna dizildi. Öldürülmeden az önce yazmıştı not defterine “Hiçbir şey umurlarında değil/ Onlar için kan madalyadır/ Kıyım kahramanlık gösterisi”. O katledildiğinde, bir başka dev sanatçı Lorca’nın Franco’nun adamları tarafından katledilişinin üzerinden de 37 yıl geçmişti.  Devamı »

Toplam okunma (8024) Bugün(11) Son okunma tarihi (16 September 2014)

, , , , ,

22
Tem

che-guevara-madureira
Futbol halkın içinden çıktı ve yine halka rağmen, paranın ihtişamına rağmen, savaşlara rağmen ayakta kalmayı başarıyor. Futbol oynayabilmek için iki direk, bir top ve o topu o direklerin arasından geçirmeye çalışacak yetenekler yeterli, ancak biz böyle basit bir oyunu allayıp pullayarak; kuyumcu dükkanın en değerli taşı edasıyla bol paralar karşılığında halka geri satıyoruz. Devamı »

Toplam okunma (4167) Bugün(1) Son okunma tarihi (16 September 2014)

, , ,

21
Tem

FilistinFilistin veya neden söz ettiğini bilmek!

Siyonist İsrail Devleti, belirli aralıklarla Filistin’e saldırıyor. (Son beş yılda bu üçüncü). Saldırmak için her seferinde bir bahane uyduruyor. Çocukları, kadınları, yaşlıları, sivilleri vahşice katlediyor. Masum insanların üzerine bomba yağdırıyor, evleri, okulları, hastaneleri, kamu binalarını yerle bir ediyor, istediği kadar insana işkence uyguluyor, istediği kadarını hapse atıyor, halkı susuz, aç ve ilaçsız bırakıyor, dış dünya ile bağını kesiyor… Bu durum sürekli tekrarlanıyor ve “uluslararası toplum”, denilenin bu insanlık vahşetini uzaktan seyrettiğinden “şikayet” ediliyor… Aslında bu durumun nüanse edilmesi gerekir. Veya iki şey : Birincisi, “uluslararası toplum” dedikleri ABD, Avrupa, biraz da Japonya’dan ibarettir. Devamı »

Toplam okunma (10350) Bugün(5) Son okunma tarihi (16 September 2014)

, , , , ,

Arşivler