Bu Kategorideki Konular

17
Eki

Albert EinsteinEinstein’ın ölümünden kısa bir süre önce kaleme aldığı “Tanrı Mektubu”nun geçenlerde açık artırmayla 3 milyon doların üzerinde bir fiyata satışa sunulmasıyla birlikte, ünlü fizikçinin gerçek düşünce yapısı yeniden dünyanın gündemine oturdu.
Bugüne dek Einstein, en tutucu kesime göre çağdaş fiziğin babası, en özgürlükçü bakış açısına göre dünyanın gelmiş geçmiş en zeki insanı olarak bilindi. Ne var ki, yaşam öyküsünü konu alan onca yazılı belgeye karşın, Einstein’ın eylemci kimliği hemen hemen hiç bilinmedi ve bir devlet adamı olarak da çok yanlış anlaşıldı. Yaşamının kimi yönleri bile bile hasıraltı edilirken, kimi yönleri fazlasıyla abartıldı, kimileri de tümden uyduruldu. Devamı »

Toplam okunma (6483) Bugün(12) Son okunma tarihi (23 October 2014)

, , , , , , , , ,

20
Tem

Kafatasının içinde, zarlarla örtülmüş, beyazımtırak ve yumuşakça bir kitle durumundaki sinir organı olan beyin, duyum ve bilinç merkezini oluşturur. Gelişmişlik düzeyi açısından insanları hayvanlardan ayıran en önemli organ olmakla beraber insan beyni hayvanlarda görülmeyen bilinç, konuşma, sevinç, üzüntü gibi olayların merkezi durumundadır. Bu sebeple bilimin beyni ve düşünme yetisini anlamaya yönelik araştırma ve deneyleri çağlar boyu devam etmiştir. Ancak bu deneyler içerisinde tuhaf ve ilginç olan deneyler arasına girerek literatürde yerini alan beş deneyini NTV Bilim Dergisi, ‘Ne düşündüğümü biliyorum’ başlıklı dosyasında inceleyip okucusuna sundu.
İşte en tuhaf beş beyin deneyi Devamı »

Toplam okunma (11878) Bugün(1) Son okunma tarihi (23 October 2014)

, , , ,

19
Tem

nikola teslaYaşama bir köy evinde başlayan Sırp asılı Tesla modern teknolojinin temelini teşkil eden, bugün günlük hayatımızda kullandığımız hemen hemen her şeyde direk payı olan, dünya bilim ve teknoloji yapısını kökünden değiştiren büyük bir bilim insanıdır. “Elektiriğin Tanrısı” olarak anılan mucit, 700’e yakın patentle dünyanın en fazla patentine sahip insanı olarak tarihe geçmiştir.
Tüm hayatını insanlığa adayan, hiç evlenmeyen Tesla, ampulü icat eden -aynı zamanda para düşkünü bir iş adamı olan- Thomas Edison’a çalışıp ücretini alamadığı için işi bırakarak bir yıl kadar parasız gezmiş yaşamını sürdürebilmek için kazma kürek işlerinde bile çalışmıştır. Kazandığı bütün her şeyi deneylere harcayan Tesla, bir Otel odasında gecesini gündüze çevirdiği dünyada unutulduğunu görerek ölmüş, ölür ölmez notlarına FBI tarafından güvenlik gerekçesiyle  el konulmuştur. Devamı »

Toplam okunma (16362) Bugün(13) Son okunma tarihi (23 October 2014)

, , , , , , , , , ,

27
Haz

ırkçılıkIrkçılığın babası sıfatı atfedilen Gobineau, ırkların gözlemlenebilir görüngüler olmadığının tamamen bilincinde olmakla birlikte, böyle bir doktrine sahiptir; Gobineau, kültürleri yaratan toplulukların, kendileri de başka karışımların sonucu olan insan grupları arasındaki karışımdan çıktığını kabul etmekle beraber, ırkları, tarihsel kültürlerin başka türlü açıklanamayacağını düşündüğü çeşitliliğinin a priori koşulları olarak ileri sürüyordu. Dolayısıyla, ırksal farklılıkların kökenlerine inmeye çalışırsak, bu konuda bir şeyler öğrenmemizi imkânsız kılmış oluruz ve tartışmamızın konusu gerçekte ırkların değil, kültürlerin çeşitliliği olur. Devamı »

Toplam okunma (8211) Bugün(0) Son okunma tarihi (23 October 2014)

, , , ,

27
May

dünyaModern tıp artık pek çok hastalığın çaresini buluyor, son 10 yılda teknolojide gelinen nokta hayal sınırlarımızı zorluyor.Ancak bütün bu sevindirici gelişmelere karşın, evren ve gezegenimiz Dünya, hikmetini çözemediğimiz bilinmezliklerle dolu. Üstelik bu konularda yürütülen çalışmalar, araştırmalar da en azından yakın gelecekte pek umut verici görünmüyorlar.
Amerikan LiveScience dergisinde, yüzyıllardır gizemi çözülmeye çalışılan, varlığı ve yokluğu tartışılan, somut kanıtlara sahip olunamadığı için ‘sır’ olarak kalmayı sürdüren, bilimin bir türlü kesin ve akla yatkın bir açıklama sunamadığı tuhaf, ürpertici, merak uyandırıcı, en çok konuşulan ‘10 Gizemli Olgu’nun listesi yayımlandı. Hayaletlerden UFO’lara, psişik güçlerden ‘déjà vu’ duygusuna kadar tartışılan ve açıklanamayan 10 fenomen: Devamı »

Toplam okunma (8272) Bugün(3) Son okunma tarihi (23 October 2014)

, , , , , , , , , ,

13
Nis

Bilimin yetersizliğini ileri sürenler: bilimin “değerler” konusunda söyleyecek hiçbir şeyi olmadığını savunmaktadırlar.
Geleneksel ahlak çalışmaları iki yön gösterirler, bunlardan biri töre kurallarıyla ilgilenir, ikincisi de neyin iyi, neyin kötü olduğunu kendince belirtmeye çabalar. Çoğunlukla dinsel törenlerden doğmuş olan davranış yasaları ilkellerin, gelişmemiş toplumların yaşamında büyük bir yer tutar. … Hırsızlığa, adam öldürmeyi yasaklayan töre kurallarına benzer kurallar, açıkça toplum yararı uğruna ortaya çıkmışlar, kaynakları olan ilkel tanrıbilim sistemleri çöktükten sonra da geçerliklerini yitirmemişlerdir. Ama insan düşüncesi geliştikçe, kurallar üzerinde daha az durmak, daha çok zihinsel durumlara önem vermek eğilimi belirmiştir. Bu, iki kaynaktan ileri gelmektedir: Felsefe, mistik din. Devamı »

Toplam okunma (15855) Bugün(0) Son okunma tarihi (22 October 2014)

, , , ,

28
Mar

VPN
Özel hayatın korunması gerekçe gösterilerek, belli içeriklerin TİB tarafından engellenmesi durumunda yasaklı sitelere DNS değiştirerek giremeyeceğiz. Ancak özgür İnternet kullanımı için pek çok başka yol mevcut. Devamı »

Toplam okunma (71159) Bugün(4) Son okunma tarihi (23 October 2014)

, , , , , , , , , , , , , , ,

Arşivler