Bu Kategorideki Konular

21
Oca

Karl-Marx

“İtiraflar” başlığıyla yayınlanan aşağıdaki belge 1860’lı yıllarda İngiltere ve Almanya’da tanınmış, ünlü kişilerle çok yaygın olarak yapılan ankete Marx’ın verdiği yanıtlardan oluşuyor.
Her ne kadar cevaplar yarı yarıya hazır verilmiş olsa da; Marx’ın kişiliği konusunda bilgi veriyor, en sevdiği yazardan şaire, çiçekten yemeğe kadar Marx hakkında bilinmeyen bir çok sorunun yanıtını içeriyor.  

Devamı »

Toplam okunma (10906) Bugün(12) Son okunma tarihi (26 January 2015)

, , , , , ,

07
Oca

ölüm
Rus yazar Vasili Rozanov’un sözü insanı sakinleştiriyor: “Bütün dinler gelir geçer, sonunda bir iskemleye oturup uzaklara bakmak kalır.” Ölümden korkmak için hiçbir sebep yok. Ama ölümden korkmak da, Nâzım’ın dediği gibi “ayıp” değil. Mevzu ölümden ziyade hiçliktir aslında. Kadim dinler, insandaki hiçlik duygusunu (“boşluk duygusu” mu demeli yoksa) teskin etmek üzere kurulmuşlardır. Nereden geliyoruz, nereye gidiyoruz, Devamı »

Toplam okunma (12815) Bugün(2) Son okunma tarihi (26 January 2015)

, , , , , , , , , , ,

04
Oca

sıkıntı stres
Bir deneyde gönüllü denekler boş bir odada 15 dakika tek başına bırakılmış, bu sırada yapabilecekleri tek şeyin bir ipi çekerek ayak bileklerine elektrik şoku verme olduğu söylenmiştir. Deneklerin çoğunun can sıkıntısını gidermek için bu yola başvurduğu görülmüştür. Devamı »

Toplam okunma (8338) Bugün(4) Son okunma tarihi (26 January 2015)

, , , , ,

02
Oca

erich frommEvliliklerin kısa sürede tüketildiği, aşkın yoğun duygusal yanılsamalar olarak yaşandığı, hakkında çok konuşulup gerçek anlamda çok az anlaşıldığı, genelde yanlış yorumlayıp yanlış yaşandığı en önemli duygularımız, sevmek ve aşık olmak. En çok da aşık olmak ve aşka sahip olmak arasında sıkışıp kalıyor ruhlarımız, bu kavramların anlamını bilmeden her gün delice aşkı ararken bulduğumuz an tüketmeye başlıyoruz . Burada çok önemli bir sorun çıkıyor karşımıza: ‘Sahip Olmak’ sorunu. ‘Sahip olmak’ ve ‘olmak’ açılarından bakıldığında sevmenin ikili bir anlamı olduğunu görüyoruz. Sevgiye sahip olunabilir mi? Eğer bu olabilseydi, sevginin maddesel bir biçim alması ve onu alıp saklamanın mümkün olması gerekirdi. Devamı »

Toplam okunma (1499) Bugün(3) Son okunma tarihi (26 January 2015)

, , , , ,

24
Ara

Aborijinler
Avustralya kıtasının sömürgeci medeniyetler tarafından ele geçirilmesinden önce ilkel ama mutlu şekilde yaşayan bir toplumun modernizm karşısında yok olmaya yüz tutması insanlık tarihinde aşina olduğumuz bir durum olsa da oldukça trajiktir. Devamı »

Toplam okunma (12294) Bugün(2) Son okunma tarihi (26 January 2015)

, , , , ,

23
Ara

Albert EinsteinEinstein içine kapanık, oyundan hoşlanmayan, geç konuşmuş (bazı rivayetlere göre 4 yaşında) bir çocuktu. Bu yalnızlık döneminin izlerini tüm yaşamı boyunca korudu. Annesi Paulin’ in isteği üzerine 6 yaşında keman dersleri almaya başladı. Klasik müzik kültürü, yaşamı boyunca onun için dinlendirici bir uğraş olacaktı.
Cep pusulasının esrarıyla soru sormaya başladı. Bir pusulanın iğnesi neden hep aynı yönde dönüyordu? 4-5 yaşlarında kendisine sorduğu bir soruydu bu. 12 yaşına geldiğinde Pisagor teoremiyle tanıştı ve görünürdeki karmaşıklığa karşın bir dizi olgunun basit bir açıklaması olacağına inanmaya başladı. Liseye yazıldı. Sonra 1894′ te babasının işi bozuldu ve aile, İtalya’ nın Milano kentine göç etti. Devamı »

Toplam okunma (12568) Bugün(0) Son okunma tarihi (26 January 2015)

, , , ,

22
Ara

Claudia HammondArtık oturarak rahat yemek yemeye zaman bulamıyoruz. Peki, ayakta yediğimiz yemeği sindirmesi daha mı zordur?
Bugün artık uzun uzadıya öğle yemeği yemek için zaman bulamıyoruz. Mükellef öğle yemekleriyle ünlü Fransa’da bile artık “yemek saati” diye bir şey kalmadı; yemeğin yerini sandviç ve ayaküstü yenen yemekler aldı.
Hızla yiyeceğiniz bir şey almış ve onu aceleyle yemeniz gerekiyorsa bile hiç değilse ayakta değil, oturarak yemeniz tavsiye edilir. Ayakta yemenin hazımsızlığa yol açacağı düşünülür.
Hazımsızlık nedenlerini incelediğimizde ayakta yemek yemeyi nedenler listesinde göremeyiz. Ülser ve gastrit gibi ciddi nedenler dışta tutulduğunda hazımsızlığa yol açan faktörler arasında yaşam tarzındaki değişiklikler etkili görülüyor. Devamı »

Toplam okunma (1887) Bugün(1) Son okunma tarihi (25 January 2015)

, ,

16
Ara

GDO Zeytin yağı ve tereyağı tüketimi yerine margarinlerin piyasaya sürülmesi, yemek yapma yöntemlerini temelinden değiştirdi. Margarinler ayçiçek yağının fakat daha çok soya yağının hidrojenizasyon işemiyle katılaştırılmasıyla üretilir. Bir bakıma yarı sentetik bir maddedir. Devamı »

Toplam okunma (5320) Bugün(4) Son okunma tarihi (25 January 2015)

, , , , , , ,

Arşivler